LabVIEW tabanlı gelişmiş güç kalitesi analizörü
LabVIEW based advanced power quality analyzer
  1. Tez No: 252976
  2. Yazar: SALİH DİNCER ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HAKAN HOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada güç elektroniği teknolojisinin gelişmesine paralel olarak önem kazanan güç kalitesi tanımlanmış ve güç kalitesi parametrelerinin ölçümü için bilgisayar tabanlı gelişmiş bir güç kalitesi analizörü tasarlanarak gerçeklenmiştir. Geliştirilen güç kalitesi analizöründe LabVIEW yazılımından yararlanılmış ve gerçek uygulamalarla analizörün performansı incelenmiştir. Yapılan ölçüm sonuçlarının geleneksel cihazlarla karşılaştırılması sonucunda gerekli hassasiyetin sağlandığı gözlenmiştir.Geliştirilen analizörde Adaline algoritması kullanılarak dalga formu bozukluklarının algılanması sağlanmış, geleneksel analizörlerde kullanılan etkin değere bağlı olay yakalama yönteminin adaline algoritması ile kıyaslaması yapılarak analiz sonuçları verilmiştir. Adaline algoritmasının farklı parametre değerleri için performans testleri yapılmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır.Literatürde harmonikli gerilim ve akım altında tanımı ve dekomposizyonu olan görünür güç ifadeleri ve geleneksel ölçü aletlerinin reaktif güç ölçme teknikleri incelenmiştir. Bu ifadelerin, geliştirilen analizör ile elde edilen ölçüm sonuçları verilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Power quality becomes more important with improvement of the power electronics technology. In this thesis, power quality is analysed and discussed by developing an advanced computer based power quality analyzer is using LabVIEW. The developed analyser is used for measurement of power quality parameters. The performance of the developed analyzer is investigated with practical applications by comparing the results with conventional power quality analyzers. It is shown that required sensitivity achieved with greater accuracy.In the developed analyzer, sensing of the voltage wave shape disturbances is implemented with using Adaline algorithm. RMS value compression based method that used in the conventional analyzers and Adaline algorithm are theorically and practically compared. In addition, the performance of the developed analyzer is tested for different values of the parameters of Adaline algorithm.Besides uncertain definitions of apparent power under harmonics in the literature and reactive power measurement techniques of conventional power quality analyzers are discussed and critically analysed. The mentioned power definitions are measured by developed analyzer and obtained results are compared with conventional power quality analyzer.