Labview tabanlı damar içi uygulanan besin ve ilaç hazırlama sistemi tasarımı ve gerçek zamanlı kontrolü
Labview based in vascular applied food and drug preparation control system design and real-time control
  1. Tez No: 244503
  2. Yazar: MEHMET EKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. SEFA AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde amacım, LabVIEW tabanlı damar içi uygulanan besin ve ilaç hazırlama sistemi tasarımı yapmak ve gerçek zamanlı kontrolünü sağlamaktır. Tıp alanında son zamanlarda teknoloji kullanımı kat ve kat artmaktadır. Mikroişlemci teknolojisinin gelişimi ile birlikte bilim adamları bu teknolojiyi tıp alanında kullanmaya başlamışlardır. Bunların en büyük örnekleri ülkemizde medikal alanda kullanılmaktadır.TPN ve onkolojik ilaçların hazırlanması damar içi uygulanan besin ve ilaçlara en iyi örnektir. Ülkemizde bu işlem pek çok yerde manuel olarak yapılmakta ve bundan kaynaklanan ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Bunlardan bazıları hastanelerin yenidoğan ve onkoloji ünitelerinde ölümlere kadar yol açmaktadır.Hastanelerimizde yenidoğan ve onkolojik ilaçların hazırlanmasında kısmende olsa otomasyona geçilmiş olmakla birlikte, bu sistem ve cihazların üretimi dünya çapında iki firmaya bağımlı olduğundan, ülkemizin bu sistemleri tamamen ithal etme durumunda kaldığını, yaptığım çalışmalar esnasında gözlemlemiş bulunmaktayım. Onkolojik ilaçlar oldukça pahalıdır ve manuel karışımlar hazırlanırken israflarla karşılaşılmaktadır. Aynı zamanda klinisyen ya da görevliler için sağlık açısından tehlike arz etmektedir. Dolayısı ile karışımlar el değmeden, sistem tarafından hazırlanmalıdır.Ayrıca TPN sisteminde otomasyonun uygulanması, yenidoğan yoğun bakımlarında enfeksiyona bağlı ölümleri ve hastane enfeksiyonlarını da önemli derecede azaltmaktadır. Yenidoğan ve diğer yoğun bakım ünitelerinindeki hastaların beslenmelerinin sadece hemşirelerin dikkatine bağımlı kalmadan, sistem tarafından da kontrol edilebilmesi son derece iyi bir gelişme olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
My purpose in this thesis, LabVIEW based intravenous applied food and medicines preparation system design and to provide real time control. Recently, in the field of medical technology are increasing rapidly well. With the development of microprocessor technology, in the field of medicine, scientists have begun to use them in our country. Most important examples of these are used in the medical field.TPN and oncological drugs preparation are the best examples by intravenous applied to food and medicines. In many places in our country this process is done manually and is experiencing serious problems arising from this, these problems are reason to some death at oncology and newborn units in hospitals.In some hospitals, newborn and oncological drugs preparation are made by automation. These systems and devices are pruducted only two companies all arround the world, in which all these systems need to import that I observed during my studies I have. Oncological drugs are so expensive if they are prepared manually, it causes some waste. At the same time, for stuff and clinicians, there is a health hazards. As a result, the system must be prepared by untouched.Moreover, the implementation of automation in the TPN system, infection related deaths and hospital infection at newborn units significant decreases also. The patients? feeding of newborn and other intensive care ünits not only dependent on the attention of nurses, also controled by the system is extremely well.