Ticari araçlarda metal özürlü rampası yerine kompozit özürlü rampası kullanımı
Using composite ramp instead of metal ramp in commercial vehicles
- Tez No: 252985
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN KURTARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışmasında ticari bir aracın rampası, sac yerine kompozit malzemeden tasarlanmış ve bu yeni modelin çalışma şartlarında gerekli koşulları sağlayıp sağlamadığı incelenmiştir. Burada birincil amaç rampayı hafifletmektir. Bunun için ilk olarak, dış tabakaları cam elyafı takviyeli kompozit malzemeden ve çekirdek kısmı bal peteğinden oluşan sandviç yapılı kompozitin sonlu elemanlar analizi yapılmıştır. Sayısal analizler için ANSYS 12.0 sonlu eleman yazılımı kullanılmıştır. Daha sonra cam elyafı yerine karbon elyafı takviyeli dış tabakadan oluşan yeni model üzerinde sonlu elemanlar analizi uygulanmıştır. Sandviç yapıda çekirdek malzemenin mekanik özellikleri üretici firmadan alınmıştır. Kompozit dış kabukların mekanik özellikleri ise; çekme testi sonuçları ve ilgili matematik formülasyonların ortalaması alınarak elde edilmiştir.Ayrıca bu çalışmada rampa modelinin optimizasyon analizi yapılmıştır. Optimizasyon analizi sonuçları, daha sonra yapılan eşdeğer model analizi sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Sonuçların genel anlamda uyumlu olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a ramp which is used in commercial vehicles has been designed as composite material instead of sheet metal and has been investigated to fulfill the requirements in its working conditions. Primary goal is to lighten the ramp. To achieve this goal, first a sandwich composite whose faces are made of short, randomly oriented, glass fiber-reinforced composite and cores are honeycomb has been analyzed. In finite element analysis, ANSYS 12.0 finite element program has been used. After analyzing first model, second model whose faces are made of carbon fiber-reinforced composite instead of glass fiber has been analyzed. The mechanical properties of honeycomb material and composite faces have been got from the manufacturer and tensile testing machine.Besides in this thesis, an optimization analysis of ramp model has been conducted. A comparison has been made between optimization analysis results and equivalent model analysis results. It has been observed that the comparison results are similar.