Van ekolojik koşullarında örtüaltı uygulamasının bazı meyve türlerinde çöğür yetiştiriciline etkileri üzerine bir araştırma
- Tez No: 25301
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. F. EKMEL TEKİNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
4- O 2 Bu araştırmada örtüaltında ve açık arazide yetiştirilen yumuşak ve sert çekirdekli meyve türlerinden elma, armut, şeftali, kayısı, erik ve mahlep çöğürlerinin gövde ve kök gelişme durumları incelenmiştir» Örtüaltında yetiştirilen yumuşak ve sert çekirdekli meyve türlerinden elma, armut, şeftali, kayısı, erik ve mahlepte ortalama gövde uzunlukları sırasıyla.; 31,85 cm. 22,61 cm. 64, 74 cm. 58.88 cm, 54.25 cm, ve 25.68 cm, ortalama gövde çapları sırasıyla 0.44 cm, 0.59 cm, 0.76 cm, 0.79 cm, 0.74 cm ve 0.49 cm, ortalama gövde yaş ağırlıkları ise sırasıyla; 15.07 gr, 11.87 gr, 46.93 gr, 36.80 gr, 24.60 gr, ve 5,80 gr. alarak saptanmıştır. Aynı türlerin açık arazide yetiştiricilikte ise sırasıyla ortalama gövde uzunlukları.? 12.73 cm, 10.29 cm,32.38cm, 24, St cm. 22,94 cm ve 6,73 cm, ortalama gövde çapları 0.25 cm, 0.24 cm, 0,33 cm, 0.28 cm, 0.32 cm ve 0,32 cm, ortalama gövde yaş ağırlıkları ise? 3,89 gr. 3.60 gr, 5.57 gr, 2.12 gr, 2.78 gr, ve 1.28 gram olarak tesbit edilmiştir. örtüaltında yetiştirilen elma, armut, şeftali, kayısı, erik ve mahlep çöğürlerinin ortalama kazık kök boyların 34.27 cm, 34.37 cm, 31.00 cm, 32.90 cm, 28,95 cm, 20.50 cm, kazık kök' çapları; 0.93 cm, 0.95 cm, 1.00 cm, 1.42 cm, 1. 28 cm, ?i ' '. m,, ılı ıı ı 1 1 I ı 1 1, ı| I. i I I ı. ı. > ı a I I A I ı uı“ II I '”. ı m,, 27.97 cm, 23.3u cm, 20.70 cm, ve mahlepte 15,16 cm. ola-a rak, yan köklerdeki dallanma, sayısı; 6.95, 2.87,12.77, 14.42 8.40 ve 7.83 kök yaş ağırlıkları ise sırasıyla? 22,82 gr, 25.80 gr, 48.83 gr, 45.74 gr, 33.07 gr, ve 13.70 gr, olarak saptanmıştır. Aynı türlerin açık arazide yatiştirici1ikte ise sırayla ortalama kazık kök boyları? 25.35 cm, 22.10 cm, 18.30 cm, 20. 60 cm, 27,35 cm, ve 13.12 cm, ortalama kazık kök çapları sırasıyla 0.58 cm, 0.53 cm, 0.56 cm, 0.59 cm, 0.55 cm. ve 0.41 cm, ortalama en uzun saçak kök boyları sırasıyla. 13.35 cm, 7.5 cm, 15.47 cm, 7.50 cm, 11.07 cm 5.29 cm, ortalama yan kökteki dallanma sayıları sırasıyla 3.30, 2.20, 5.82, 2.42, 2.57, ve 3.04 ortalalama kök yas ağırlıkları ise 7.20 gr, 6.40 gr, 9.43 gr, 4.37 gr, 7.06 gr, ve 1.89 gr olarak tespit edilmiştir. ABSTRACT în this study, growing situation of root and trunk of apples pear, peach, apricot, plum and mahalep seedling grown under cover and in the -field was discussed. Average length of trunk of ( pome fruit and stone fruits species which contains) apple, pear, peach, apricot, plum and mahalep seedlings growing under cover was. Proved respectively as 31.05 cm, 22.61. cm, 64.74cm, 58. ı I '.?? m, 'VI,,? ' ii in,, ?“..'al. in.. i m I..i.. I..>.,|< ? ill -.iiin I. ' I t.i I ı ı 1 1 il -\ i» * > ”I I cm, 0.59 cm, 0.76 cm, 0.79 cm, 0.74 cm, 0.49 cm and average wet weight of trunk as 15.07 gr, 11.87 gr, 46.93 gr, 36.80
Özet (Çeviri)
a rak, yan köklerdeki dallanma, sayısı; 6.95, 2.87,12.77, 14.42 8.40 ve 7.83 kök yaş ağırlıkları ise sırasıyla? 22,82 gr, 25.80 gr, 48.83 gr, 45.74 gr, 33.07 gr, ve 13.70 gr, olarak saptanmıştır. Aynı türlerin açık arazide yatiştirici1ikte ise sırayla ortalama kazık kök boyları? 25.35 cm, 22.10 cm, 18.30 cm, 20. 60 cm, 27,35 cm, ve 13.12 cm, ortalama kazık kök çapları sırasıyla 0.58 cm, 0.53 cm, 0.56 cm, 0.59 cm, 0.55 cm. ve 0.41 cm, ortalama en uzun saçak kök boyları sırasıyla. 13.35 cm, 7.5 cm, 15.47 cm, 7.50 cm, 11.07 cm 5.29 cm, ortalama yan kökteki dallanma sayıları sırasıyla 3.30, 2.20, 5.82, 2.42, 2.57, ve 3.04 ortalalama kök yas ağırlıkları ise 7.20 gr, 6.40 gr, 9.43 gr, 4.37 gr, 7.06 gr, ve 1.89 gr olarak tespit edilmiştir. ABSTRACT în this study, growing situation of root and trunk of apples pear, peach, apricot, plum and mahalep seedling grown under cover and in the -field was discussed. Average length of trunk of ( pome fruit and stone fruits species which contains) apple, pear, peach, apricot, plum and mahalep seedlings growing under cover was. Proved respectively as 31.05 cm, 22.61. cm, 64.74cm, 58. ı I '.?? m, 'VI,,? ' ii in,, ?“..'al. in.. i m I..i.. I..>.,|< ? ill -.iiin I. ' I t.i I ı ı 1 1 il -\ i» * > ”I I cm, 0.59 cm, 0.76 cm, 0.79 cm, 0.74 cm, 0.49 cm and average wet weight of trunk as 15.07 gr, 11.87 gr, 46.93 gr, 36.809 gr, 24.60 gr and 5. SO gr. In the same species growing in the field average length of trunk vas proved respectively as 12.73 cm, 10.29 cm., 32.38 cm. 24.81 cm, 22.94 cm, 6.73 cm and average diameters o-f trunk as 0.25 cm, 0.24 cm, 0.28 cm, 0.33 cm» 0.28cm» 0.32 cm, 0.32cm and average wet weights of trunk as 3.89 gr, 3.60 gr, 5.5'7gr,2.12 gr, 2.78 gr, 1.28 gr. Average lengths of' taproot of apple, pear, peach, apri cot, plum and mahal ep seedlings growing under cover was pro ved as 34.27 cm, 34.37 cm, 31.00 cm, 32.90 cm, 28,95 cm, 20. 50 cm and avearge diameters of taproot as 0.93cm, 0.95 cm, 1.00cm 1.42 cm, 1.28 cm, 0.77 cm and average lengths tall o-f hair root as 14.17 cm, 14.15 cm, 27.97 cm, 23.30 cm, 20,70 cm. 15,16 cm. and branch out number of side root as 6.95, 2.B7, 12.77, 14.42, 8.40, 7.83 and wet weights of root as 22.82 gr, 25.80 gr, 48.83 gr, 45.74 gr, 33.07 gr, 13.70 gr respectively. In the same species growing in the field average lengths of taproot was proved as 25.35 cm, 22.10 cm, 18.30 cm» 20,60 cm. 27,35 cm, 13.12 cm, and average diameters of taproot as 0.58 cm, 0.53 cm, 0.56 cm, 0.59 cm, 0.55 cm, 0.41 cm» and lengths oh the tallest hair root as 13.35 cm, 7.5 cm, 15.47 cm, 7.50 cm, 11.07 cm, 5.29 cm, and average branch out num bers o-f side root as 3.30, 2.20, 5.82, 2.42, 2.57, 3.04 and average wet weights of root as 7.20 gr, 6.40 gr, 9.43 gr» 4.37 gr» 7.06 gr, 1.89 gr, respectively.