Cam serada yetiştirilen patlıcanlarda budama ve fide dikim mesafelerinin erkencilik ve kimi kalite kriterleri üzerine etkileri
The effect of prunning and plotting distance on some quality factors to grow eggplant in greenhouse
  1. Tez No: 67902
  2. Yazar: FİKRET YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı Van ekolojik koşullarında örtü altı patlıcan yetiştiriciliğinde en uygun dikim mesafesi ve budama şeklini belirlemektir. Denemede bitkisel materyal olarak Long purple standart patlıcan çeşidi kullanılmış, denemede 40x80 cm. 50x80 cm. ve 60x80 cm. sıra üzeri arası dikim mesafeleri ile kontrol, iki ana dallı ve üç ana dallı budama şekilleri uygulanmıştır. Yapılan budama ve dikim mesafesi uygulamaları aşağıdaki sonuçların elde edilmesini sağlamışlardır. Budama uygulamalarının toplam ve erkenci meyve verimi üzerinde çok önemli derecede etkisi olduğu saptanmış, en fazla toplam meyve verimi kontrol grubunda, en az ise iki ana dallı budama grubunda olduğu belirlenmiştir. Erkenci meyve veriminde de aynı parelellik görülmüştür. Ortalama meyve ağırlığında ise en fazla üç ana dallı budama grubunda en az ise kontrol gurubunda bulunmuştur. Dikim mesafeleri uygulamalarının toplam ve erkenci verime çok önemli derecede etkileri saptanmış, en faza meyve verimi 40x80 cm. sıra üzeri arası dikim mesafelerinde, en az meyve verimi ise 60x80 cm sıra üzeri arası dikim mesafelerinden elde edilmiştir. Budama ile fide dikim mesfeleri interaksiyonunda erkenci ve toplam verimdeki farklılıklar önemli bulunmamıştır. Buna rağmen, erkinci verimde kontrol grubu ile 40x80 cm. sıra üzeri arası dikim mesafesinde en yüksek meyve verimi tesbit edilmiş, toplam meyve veriminde ise en fazla kontrol gurubu ile 50x80 cm sıra üzeri arası dikim mesfesinde bulunmuştur Erkenci verimde en fazla meyve ağırlığı, iki ana dallı budama uygulaması ile 60x80 cm. sıra üzeri arası dikim mesafesinde bulunmuş, toplam verimde de aynı paralellik olduğu tesbit edilmiştir. Sonuç olarak patlıcanda budama yapılması gerektiğinde üç ana dal üzerinden budama yapılması tavsiye edilmektedir. Dikim sıklığ olarakta 40x80 cm. sıra üzeri arası dikim mesafeleri bu ekolojide örtü altı patlıcan yetiştiriciliği için uygun olacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The propose of this work was to determine the most suitable method for plotting distance and pruning of some eggplant cultivars grown under the green house conditions in the Van. Long purple eggplant cultivar was used as experimantal plant. 40x80 cm, 50x80 cm and 60x80 cm plotting distance and pruning with two and three main shoots were used. After the research the following results were obtained. The pruning was significantly effected the total and early fruit growth. The control had the highest fruith yield. On the other hand, the pruning with two main shoots had the lowest fruith yield. The average fruith weith was the highest on the three main shoots pruning. The control had lowest fruith weith. The plotting distance were significently effected the total and early fruith yield. The lowest fruith yield was obtained from 60x80 cm plotting distance. The interaction between pruning and plotting distance was found important in terms of total and early yield. However, the highest fruith yield was obtained on control group for 40x80 cm plotting distance. The interaction between pruning (with two main shoots) and plotting distance (60x80cm) was found significant in terms of total and early yield an fruit weith. As a result, the pruning with three main shoots is recommended. The plotting distance 40x80 cm is recommended for this ecology and eggplant cultivar grown under the green house.