Mehmet Akif Ersoy'un eserlerinde halk kültürü ve halk edebiyatı materyallerinden istifade
Mehmet Akif Ersoy's works and the public culture of the people's literature material conditions
  1. Tez No: 253025
  2. Yazar: BORA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAEDDİN MEHMEDOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Türk kültüründe, yazılı edebiyat ve sözlü gelenek ilişkisi canlıdır. Sözlü gelenek, yazılı edebiyat için bazen doğrudan kaynak, bazen de etkili bir malzeme olmaktadır.Bu çalışmada, başarılı bir şair olan Mehmet Akif Ersoy'un şiirlerini, halk bilimi yönünden incelenmiştir. Şiirler, halk bilimi unsurları bakımından taranmış, bulunan malzemeler tasnif ve tahlil edilmiştir.Çalışma, günümüz edebiyatında halk biliminin rolü hususunda fikir vermektedir
Özet (Çeviri)
In turkish culture, the relation of oral and written literature is alive. Oral tradition is sometimes direct source and sometimes an effective equipment for written literature.In this study, the poet of Mehmed Akif Ersoy, who is succesfull writen was examined in the way of folklore.Poems were scanned according to the folkloric elements, and findings were classified and analysed.The study gives a notion about the role of folklore in contemprary literature