Harf çocuk edebiyatı çeviri kitaplarının çocuk edebiyatı açısından incelenmesi
Review of harf children literature translation's books in terms of children's literature
  1. Tez No: 253024
  2. Yazar: ÖZLEM SAĞLAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 696
Özet
Bu tezde, Harf Yayınları'nın çocuk edebiyatına kazandırdığı çeviri eserlerin biçim, içerik ve dil yönünden, çocuk edebiyatı kriterleri temel alınarak eleştirel incelemesi yapılmıştır.Çocuk kitabı, çocuk yazarı, çizeri ve yayınevi eleştirisi alanında duyulan eksikliğin hareket noktasını oluşturduğu bu tez, çocukların nitelikli eserlerle karşı karşıya gelmelerini sağlamayı, yayınevleri ve yazarların bu konuya dikkatlerini çekmeyi, ebeveynlere ve eğitimcilere kitap seçimi konusunda yol göstermeyi amaçlamaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde, çocuk, edebiyat ve çocuk edebiyatı kavramı, çocuk edebiyatı tartışmaları, Türkiye'de ve dünyada çocuk edebiyatının doğuşu, gelişim aşamaları, günümüzde çocuk edebiyatının durumu konuları ile ilgili bilgiler verilmiştir.İkinci bölümünde, çocuk kitaplarında bulunması gereken dış yapı ve içyapı özellikleri ile ilgili açıklamalarda bulunulmuştur.Üç ana bölümden oluşan bu çalışmanın son bölümünde, Harf Yayınları'nın kitapları içinden seçilen ve 9+ yaş grubuna hitap eden sekiz roman, bir hikâye, çocuk edebiyatı içinde çocuğa görelik ve kitapların taşıması gereken dış yapı ve içyapı özellikleri bakımından değerlendirilmeye çalışılmıştır. Ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilmiş ve bu sonuçlar ışığında, konuyla ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the critical analysis, based on criteria of children?s literature, of the contribution to children?s literature of the translated works of Harf Publishing regarding to genre, theme, and language.This thesis, whose triggering point is the lack of criticism of children?s book, children?s book author and illustrator, aims at providing children with noteworthy works, drawing publishing firms? and writers? attention to this area, and guiding parents and pedagogues through deciding the correct book.In the first part of the study, the information related to children, literature, and the concept of children?s literature, the discussion of children?s literature, the origins of children?s literature in both Turkey and the world, development stages, and the today?s situation of children?s literature is given.In the second part, explanation of the characteristics of external and internal structures necessary to be in children?s books is provided.In the last part of this study which has three main parts, it is tried to evaluate eight novels, and a story which are chosen among the books of Harf Publishing and appeal to the over 9-age-children regarding the suitability for children in children?s literature and the characteristics of external and internal structures that books need to have. The results obtained are evaluated and then in the light of these results, suggestions are made about the issue.