Yetiştirme yurtlarında kalan geçlerin aile kurumuna bakışlarının değerlendirilmesi
Growing family of young people remaining in the housing authority of the evaluation view
- Tez No: 253036
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRİ OKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Türkiye'de Cumhuriyetin kurulmasından itibaren sürekli gündemde olan korunmaya muhtaç gençler (çocuklar) problemi, 1970'lerden sonra hızlanan sosyo ekonomik değişmeyle birlikte daha büyük boyutlara ulaşmıştır.Korunmaya muhtaç çocuk, bedensel, zihinsel, ahlaki, sosyal ve duygusal gelişimi ile kişisel güvenliği tehlikede olan, ihmal ve istismar edilen ya da suç mağduru olan çocuklar olarak tanımlanmaktadır.Yetiştirme yurdu, toplum içinde kimsesiz korunmaya muhtaç durumda olan çocukların ve gençlerin toplum adına korunmasını, yetiştirilmesini üstlenen hizmet örgütüdür. Yurt ve yuva olgusu, kimsesiz, korumasız çocuğun ve gencin toplum adına kurum içinde yetiştirilmesi yolunu ortaya çıkarır. Yurda ve yuvaya özgü yetiştirme düzeni; kimsesiz ve korunmaya muhtaç olarak tanımlanan çocuğun ve gencin toplumsal güvence kapsamına alındığı, toplumsal koruma, yetiştirme ve yönlendirme imkânlarından yararlandığı koşulları içermektedir.Çalışmamızda, toplumsal koruma kapsamına alınan ve çeşitli nedenlerle aile ortamından uzakta yetiştirilme yurtlarına yerleştirilen çocukların ve gençlerin; genel olarak yurt ortamlarından memnuniyet düzeylerini, özelde ise aile kurumuna ilişkin görüşlerini değerlendirmektir. Bu bağlamda yetiştirme yurtlarında kalan gençlerin hangi sosyo ekonomik kesimden geldikleri, nasıl bir kültürel zemine sahip oldukları, kendilerine sağlanan sosyal hizmetlerin yeterli olup olmadığı ve aile kurumuna (anne, baba daha da önemlisi bir aile nasıl olmalı) ilişkin değerlendirmeleri nedenleri ve sonuçları ile ortaya konulacaktır.Korunmaya muhtaç çocukların sorunlarının belirlenmesi ve bu sorunlara yönelik çözüm önerilerinin getirilmesi artık bir zorunluluk halini almıştır. Bu çalışmada, korunmaya muhtaç çocukların sosyo-ekonomik profili, aile hayatından beklentileri ve kurum bakımını değerlendirerek oluşturulması gereken çocuk politikalarına ışık tutmaya çalışılacaktır.Bu araştırmada, korunmaya muhtaç gençlere sağlanan bakım yöntemlerinden biri olan yetiştirme yurtlarının soruna ne derece çözüm getirebildiğinin ortaya konulmasına çalışılmıştır. Özel olarak ise, bu yurtlarda kalan çocukların aile kurumuna ilişkin görüşleri noktasında fikir edinmek ve problemin doğmasına engel olunamadığı takdirde ne gibi çözüm politikaları ile sorunun halledilebileceğine bir katkı sağlama amacı gütmektedir.
Özet (Çeviri)
In Turkey since the republic was founded on the agenda is constantly in need to protect young people (children) problem, accelerating socio-economic change in the 1970s after reaching the larger size.To protect vulnerable children, the physical, mental, moral, social and emotional development and personal safety is at stake, the neglect and abuse or are victims of crime is defined as children.Residences culture, society is in need of protection for orphaned children and young people to protect the community's behalf, is trained to undertake service organizations. Dormitories and case holder, lone, vulnerable children and young people on behalf of the community brings out the path to training institutes. Homeland and culture-specific format slot; lonely and in need of protection of children and adolescents is defined as the receipt of social security coverage, social protection, training and orientation to take advantage of opportunities to include conditions.Study, which covered social protection and family environments, for various reasons can be grown in a remote place of residence of children and young people, in general, satisfaction levels of home environment, in particular relating to the family institution is to assess opinions. In this context, raising the country remaining in the young in what socio-economic sectors came from that, how a cultural backdrop, that they have, they provided social services, just whether the family of institutions (mother, father more importantly a family how to be) our evaluation of the causes and consequences and to be placed.Identification of children in need of protection problems and solutions to these problems of the introduction has now become a necessity. In this study, we need to protect children's socio-economic profile, the expectations of family life and institutions must be created to evaluate the care the child will try to keep the light on their policies.In this study, care provided to young people in need of protection, one of the methods of cultivation country to resolve the problem to what extent was to be put in place. In particular, the remaining children in this country at the point of view on family institutions and ideas to prevent the problem to be born, what if a solution can be resolved the issue with policies to contribute to the goal is profit.