Efsanelerin turistik çekicilik üzerine etkileri: Turist rehberleri üzerine bir araştırma
The impacts of the legends on touristic attractions; a study on tour guides
  1. Tez No: 253035
  2. Yazar: SEMRA AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN BATMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Günümüzde pek çok konuda karşımıza çıkan efsaneler Anadolu'nun dört bir yanında geçmişin birikintilerini taşıyarak bazısı bir takım değişikliklere uğrayarak, bazısı değişikliğe uğramadan günümüze kadar ulaşan efsaneler bazen bir şehre, bir taşa, bir dağa, bir camiye, bazen ise bir tapınağa, kiliseye, bir mağaraya konu olmuştur. Belki de bir kişide hayat bulmuştur.Efsaneler, medeniyetler beşiği olarak adlandırılan Anadolu için önemli bir tanıtım aracı olabilecektir. Kapısı aralanan her bir turistik destinasyon hakkında çeşitli efsaneler anlatılması muhtemeldir. Araştırmanın problemi, efsanelerin turistik çekicilik üzerindeki etkisinin olup olamayacağı üzerine kurgulanmış ve bu bağlamda turizmde efsaneleri anlatanlar, turizmin pazarlamacıları olan turist rehberleri olduğundan turist rehberlerine yönelik bir araştırma yapılmıştır. Bu problem çerçevesinde hazırlanan çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, turistik ürünü oluşturan faktörlere değinilerek bu faktörlerden çekicilik faktörleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, efsane kavramı ve efsanenin diğer benzer kavramlarla ilişkisine değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise, efsaneler ile turizm ilişkilendirilmeye çalışılarak, efsaneler; kültür turizmi, inanç turizmi ve sağlık turizmi kapsamında değerlendirildikten sonra efsane ve turistik çekicilik ilişkisi açıklanmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümde, turisti rehberleri ile yapılan çalışma sonuçları analiz edilmiştir.Araştırmanın sonucunda, efsanelerin turist rehberleri tarafından tur programlarında kullanıldığı, efsanelerin turistik çekicilik üzerinde daha önceden dile getirilmemiş bir etkisinin olduğu, efsanelerden turizm konusunda tanıtım yoluyla bir pazarlama aracı olarak kullanılabileceği, efsaneler yardımıyla yapılacak olan tanıtım ile efsanelerin bazı bölgeler için bir sembol olabileceği görülmüştür.İncelemeler sonucunda efsanelerin, turistik ürünü oluşturan faktörlerden çekicilik faktörlerinin yanı sıra etkinlikler faktörü ile imaj faktörü üzerinde de etkisinin olduğu, turistik ürünü oluşturan çekicilik faktörünü oluşturan alt unsurlardan ise; doğal unsurlar, sosyo-kültürel unsurlar, psikolojik unsurlar hatta fiyat unsurları üzerinde de bir etkisi olabileceği kanısına varılmıştır. Bu doğrultuda çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, Legends, appearing in many issues, those arriving to our century some of them with changes, some remaining the same, carrying the ancient cries and history of Anatolia, have been subjected to sometimes, a stone, a mountain, a mosque, a temple , a church, a cave or sometimes a person.Legends can be an important promotional tool for Anatolia known as the cradle of civilization. It is possible to tell legends for every destination. The problem of the research has been constructed on the existence of impacts of Legends to touristic attractiveness based on tourist guides because they are the ones telling the stories of legends. .This study is consists of four main parts within the framework of the problem; In the first part, the factors creating a tourism product and the factor of attractiveness was considered. In the second part, the concept of legend and the legend?s relationship with other similar concepts was studied. In the third section, the legend associated with tourism, the legends and culture tourism, faith tourism and health tourism has been evaluated in the context of relationship with the legend and tourist attraction has been explained. In the fourth section, the research with the tourist guides, results were analyzed.As a result of the survey, it has been seen that the legends were used by the tour guides and there is an previously unmentioned effect of the legends on the touristic attraction, and the legends can be used as a promotion tool for tourism marketing, and with the help of the presentation the legend may be a symbol of some regions.As a result of the review; Legends have impacts not only on attractiveness factor but also on the image factor within the frame of the impacts that sub-elements of attractiveness as; natural factors, socio-cultural factors, psychological factors and even the price and some suggestions were made related to results.