Sağlık sektöründe mobbing: Sakarya ilinde kamu ve özel hastanelerde çalışan ebe ve hemşireler üzerine bir araştırma
Mobbing in health sector a survey on nurses and midwifes working at the public and private hospitals in Sakarya
- Tez No: 253040
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SEYYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Health Care Management
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
İşyerinde mobbing, bir ve ya birkaç kişi tarafından bir bireyi hedef alıp sistematik bir biçimde düşmanca ve ahlak dışı davranışlar şeklinde ortaya çıkan bir çeşit psikolojik terör olarak tanımlanmaktadır. İşyerinde mobbing kamu ve özel sektörlerde çalışanların psikolojik ve fiziksel sağlıklarını bozan baskıcı davranışlardır. Bu çalışmanın amacı; özel ve kamu hastanelerinde çalışan ebe ve hemşirelerin kimler tarafından daha çok mobbing davranışına maruz kaldıklarını, bu davranışların sıklıklarını, mobbing mağdurlarında görülen psiko-sosyal belirtiler ve mobbing davranışına maruz kaldıklarında ne gibi tepki gösterdikleri ve bu tepkilerin etkileri analiz edilmiştir.Tez üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde mobbing kavramının genel çerevesi , ikinci bölümde mobbing kavramının Türk hukuk ve sağlık sistemindeki yeri, üçüncü bölümde Sakarya ilinde bulunan kamu ve özel hastanelerde ebe ve hemşire olarak çalışanlara yönelik mobbing araştırma örneği.Sağlık sektöründeki mobbing yaygınlığı, mobbing aktörleri ile mobbing davranışları arasındaki ilişkiyi ölçmek için anket yöntemine başvurulmuştur. Sakarya'da 4 özel hastane ve 5 kamu hastanesinde 364 çalışana 72 sorudan oluşan bir anket uygulanmak suretiyle elde edilmiştir. Araştırma soruları SPSS 11 Windows paket program kullanılarak frekans dağılımları, çapraz tablolar, merkezi eğilim ölçüleri, Kruskal Wallis ve Mann-Whitney U kullanılarak test edilmiştir.Araştırma sonuçlarına göre, özel ve kamu hastanelerinde dikey ve horizantal mobbingin görüldüğü, mobbinge maruz kalan çalışanların sosyal yaşamlarını, psikolojik ve fizyolojik sağlıklarını olumsuz etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mobbing work place can be defined as a form of psychological harassment and terror arising from one or more than two person?s unethical behaviour and leading to victimization of the worker. It is an increasing worldwide problem which is still largely unknown and underestimated. It can produce serious negative consequences on the quality of life, and on individuals' health, mainly in the emotional, psychosomatic and behavioural areas. The aim of the study is to explore mobbing behaviour, to display the source of mobbing, frequency and affect the nurses and midwifes who are working in both public and private hospitals in Sakarya. What kind of action was taken against the mobbing actors was also examined.The work was consisted of four chapters. In the first chapter, some back ground information was given on the mobbing and the mobbing was examined in the second part within the Turkish law legislation and health sector. In the third chapter, the results obtained were presented and discussed. Since psychological harassments is widespread in the health sector, to measure the relationship between mobbing actors with mobbing behaviour on victims, a questioner was prepared and applied on the nurses and midwifes who work in the private and public hospitals in Sakarya. The subjects of the study are 364 randomly chosen staff employed at four private and five public hospitals in Sakarya. The results were obtained from the questioner which was consisted of 72 different questions. The data collected from those questioners were processed using SPSS 11 (Statistical Packed Programme for Social Science) programme and variance analysis were conducted in order to determine frequency, percentages, mean and were used to analysis the items involved in the mobbing behaviour, its reason, the coping with.According to the results obtained, both nurses and midwifes were mobbed by the hospitals administration, there is mobbing behaviour vertically and horizontally in both private and state hospitals. It produced serious negative consequences on the quality of social life, health mainly emotional life, psychology and physical health on the staffs.