Power plate çalışmalarına katılan bireylerin anatomik ve fizyolojik yapılarındaki gelişmelerinin araştırılması
Power plate anatomical and phsiological studies of individuals attending the developments in the investigation of structure
- Tez No: 253042
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEVKİ KOLUKISA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada amaç; Power Plate aletiyle spor yapan, 25-45 yaş aralığındaki bireylerin temel fiziksel, fizyolojik ve motor özelliklerinde meydana gelen gelişmelerin araştırılmasıdır. Bursa il merkezinde 25-45 yaş arasında olan ve gönüllü olarak katılan 20 kişi bu araştırmaya denek olarak seçilmiştir. Katılımcı bireylerin fiziksel, fizyolojik ve motor özellikleri yapılan ölçümlerle tespit edilmiştir.Bu çalışmada 24 hafta boyunca, haftada 3 kez, birer gün arayla 45 dakika yapılan Power Plate çalışmalarına katılan bireylerin fiziksel uygunluk testleri yapılmıştır. Bursa ilinde Power Plate çalışmasına katılan şişmanlık problemi olan bayanların, bu testler dahilinde çalışma öncesi ve sonrası vücut analiz ölçümlerini yapılıp, vücut yağ, kas yoğunluğu, kilo değeri, metabolizması, vücut kitle indeksi, iç organ yağ yüzde değerleri, vücut kompozisyonu ölçüm aletiyle alınarak, çalışma öncesi alınan değerlerle, çalışma sonrası alınan değerlerdeki farklılık analiz edilmiştir.Uygulanan testin sonuçları, bir bilgisayar programı kullanılarak ortalamaları, standart sapmaları hesaplanmış ve antrenman öncesi ve sonrası istatistikleri yapılmıştır. Bulunan sonuçlar, literatür taraması yapılarak Dünya Sağlık Örgütü (WHO) normlarıyla karşılaştırılmıştır.Bu çalışmada, Power Plate çalışmasına katılan kişilerin tümünde ortalama olarak 7,34 vücut ağırlıklarında azalma gözlenmiştir. Kas kütlesinde ise; 6,22 oranında artış, BMI ölçümlerinde; 2,80 oranında azalma, kalori ihtiyacında 182,10 kalori azalma gözlenmiş ve sağlık açısından risk oluşturan iç yağ değerlerinde ise 2,00 değerinde bir azalma gözlenerek deneklerin sağlıklı yaşam değerleri de sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is researching improvements in basic physical,physiological and motor characteristics of individuals exercising with power plate instruments in the range of certain age.From the city center of Bursa province,between 25-45 years and randomly selected 20 persons were selected as subjects for this research. Physiological and motor characteristics of the individual participants have been identified by measurements.In this study, physical fitness of the participants of power plate exercise tested which is done 24 weeks along, 3 times per week, one day break with 45 minutes periods. In this study, differences between their pre-values and post-values have been analyzed in participating power plate exercise with obesity problem as women whose body fat, muscle density, weight value, metabolism, body mass index, visceral fat percentage have been obtained and compared with before and after the exercise values.Applied the test results, a computer program using the mean and standard deviations were calculated and statistics were made before and after training. Which results in literature by the World Health Organization (WHO) were compared with the norm.In this study, participants in all of the Power Plate work on average 7.34 decrease in body weight were observed. In the muscle mass, increased at a rate of 6.22, BMI measurements; 2.80 decrease in the rate, calorie needs decrease in the observed 182.10 calories and creates a health risk for domestic oil in 2.00 for the observing a reduction in the values of healthy living subjects are also provided.