Türkiye'de ve AB'de KOBİ'lerin rekabet açısından analizi: Manisa örneği
An analysis on SMEs in terms of competition in Turkey and EU: Manisa case
- Tez No: 253048
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM İNANÇLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Birbiriyle ticaret yapan ülkelerin karsılıklı rekabet güçleri önemli olduğu kadar, ortakpazar ya da pazarlara ticaret yapan ülkelerin karsılıklı rekabet güçlerinin bilinmesi deönemlidir. Bu çalısmada ülke seviyesinde bir analiz yapılmamıs fakat bölgeselkalkınma ve dolayısıyla ulusal kalkınmaya dolaylı da olsa katkıda bulunan Manisa ilibazında bir analiz yapılmıstır. Bu amaçla, Manisa ilinde faaliyet gösteren ve AB'yleticaret yapan KOB?'lerin, AB üyesi ülkelerdeki AB'yle ticaret yapan KOB?'lerkarsısındaki rekabet güçlerinin ölçülmesi amaçlanmıstır. Arastırma amacıyla, Balassa(1965) ve Vollrath (1991) endeklesi kullanılmıs, Manisa iline ait ithalat ve ihracatverileri SITC Rev. 3'e göre tasniflenmis bir sekilde TU?K'den, AB üyesi ülkelerinverileri ise Birlesmis Milletler Mal Ticareti Veritabanı'ndan elde edilmistir. Arastırmakapsamına sadece SITC-0 ve SITC-8 kodlu ürün grupları dahil edilmistir.Yapılan hesaplamalar sonucunda Manisa ilinin SITC-0 ürün grubunda tüm AB üyesiülkeler karsısında rekabet gücüne ve karsılastırmalı üstünlüğe sahip olduğugörülmüstür. SITC-8 ürün grubunda ise, Birlesik Krallık hariç, tüm AB üyesi ülkelerkarsısında SITC-0 mal grubundaki kadar olmasa da rekabet gücüne ve karsılastırmalıüstünlüğe sahip olduğu sonucuna ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
It is important to have the information of trade unions and the competitive advantagesof the competing countries amongs the members of a trade union as well as mutualcompetitiveness among two countries which have trade between them. In this study, aanalysis on Manisa which contirbutes to the regional development and so to thenational development has been done, however, any country-wide analysis is notincluded. In this content, it has been aimed at measuring the competitiveness of thesmall and medium sized enterprises (SMEs) that have production facilities in Manisaand trade with European Union (EU). Balassa (1965) and Vollrath (1991) indexingmethods have been implemented in order to carry out the research and the statistics ofexport and import for Manisa is taken from Turkish Statistical Institute databaseclassified with respect to SITC Rev.3 and the data on EU is taken from the UnitedNations? database on Goods Trade. Only SITC-0 and SITC-8 coded product groupshave been included in this research.As a consequence of this study, it has been found that Manisa has a comparativeadvantage and power to compete against EU Member Countries in the category ofSITC-0 products. In the category of SITC-8 products, although Manisa does not havemuch power like in SITC-0 category products, it has still an advantage in competitionwith EU Member Countries, except United Kingdom