İnsan kaynakları bilgi sistemleri: Sakarya ilinde bir araştırma
Human resources information systems: A research in the city of Sakarya
- Tez No: 253060
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
İnsan Kaynakları Bilgi Sistemleri (İKBS), organizasyonlarda insan kaynaklarına yönelik bilgileri sağlamak, depolamak, kullanmak, irdelemek ve dağıtmak amacıyla kullanılan sistemlerdir.Bir insan kaynakları enformasyon sistemi, organizasyonun insan kaynakları hakkındaki enformasyonu elde etmek, depolamak, analiz etmek, düzeltmek, dağıtmak ve kullanmak için yararlanılan bireyler, süreçler, formlar ile verilerden oluşan bütündür. Sistemin başlıca amacı, ihtiyaç duyulan enformasyonu zamanında ve doğru olarak elde etmek ile insan kaynağı ile ilgili kararlar alacak olanlara enformasyonu faydalı bir biçimde sağlamaktır.Hazırlanan çalışmada; gerek iş yaşamında gerekse de sosyal yaşamda kendisini gösteren değişimde, kendisini gösteren ve en önemli değerlerden biri haline gelen bilginin stratejik önemi üzerinde durulacaktır. İşte böyle bir ortamda ortaya çıkan bilginin önemini yeniden kazanması sürecinde Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS) yaklaşımı ve bu yaklaşımın alt sistemi olan İnsan Kaynakları Bilgi Sistemleri önem kazanmıştır.Yukarıda vurgulanan bilgiler ışığında, bu çalışmanın amacı; değişen dünyada ve gelişen piyasalarda bilişim sistemlerinin önemini vurgulamak, İKBS'nin kurumlar için ifade ettiği önemi incelemek ve yapılan örnek uygulama doğrultusunda bilişim sistemleri kullanımının boyutlarını ölçmektir. Bu araştırma; bilişim sistemlerinin geldiği noktanın anlaşılması, firmalar için ne gibi olumlu-olumsuz durumlar oluşturduğu ve örnek uygulama doğrultusunda ne oranda kullanıldığı konusunda fikir vermesi açısından önemlidir.Bu çalışmada; araştırma yöntemi olarak firmalara anket uygulaması yapılmıştır. Söz konusu anketin oluşturulmasında hazırlanan literatür çalışması ve bu konuda daha önce yapılan uygulamalardan yararlanılmıştır.Çalışmamızda; öncelikle İKBS'nin daha iyi kavranabilmesi açısından, YBS kavramı açıklanacak, ardından da İnsan Kaynakları Bilgi Sistemleri'nin ayrıntılı incelemesi yer alacaktır. Bununla birlikte genel anlamda İnsan Kaynakları Yönetiminin gelişimi ve bu anlamda bazı kavramlar açıklanacaktır.İnsan Kaynakları Bilgi Sistemlerinin oluşturulması ve uygulama aşamaları ve uygulamaya geçirilmesi konularına değinilecektir. Burada fonksiyonelliğin belirlenmesi, çıktı kapasitesinin belirlenmesi, kaliteli bilginin sağlanması ve İnsan Kaynakları Bilgi Sisteminin oluşturulması için gerekli olan aşamalar anlatılacaktır.Son olarak; İnsan Kaynakları Bilgi Sisteminin uygulanması, geniş bir bakış açısıyla incelenerek; amaç, kapsam ve sistemin içeriği açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
Human Resource Information Systems, to provide information for human resources in the organization, storage, use, evaluate and distribute to the system are used.Human resources information system, organization of information on human resources to obtain, store, analyze, correct, to distribute and use the benefit of the individuals, processes, forms and data is made up of all. The main objective of the system, information is needed to obtain timely and accurate decisions concerning human resources will be useful to those in a way to provide information.Prepared study required in working life both in the manifest changes in social life, manifest and become one of the most important value will focus on the strategic importance of information. Here arise in such an environment, the importance of knowledge in the process of regaining the Management Information Systems sub-systems approach and this approach, the Human Resources Information Systems has become important.The information highlighted above, in the light of this study objectives have been changing and developing markets around the world in highlighting the importance of information systems to HRIS stated that for institutions to examine the importance and application in accordance with the example of the use of information systems is to measure the size. This research information systems come to understand the point, what for companies such as positive-negative cases and the sample application created in line to give an idea of what percentage is used is important.In this study, research methods as applied to firms in the survey were made. Concerned in the establishment survey work and prepared the literature on this subject before the applications have been used.In our study, primarily HRIS?s be better in terms of understanding, MIS concepts to be described, and then a detailed review of the Human Resources Information System will be included. However, in general, and the development of Human Resource Management in this sense, some concepts will be explained.Finally, the implementation of Human Resource Information System, examined a broad perspective, purpose, scope and content of the system will be described. Reveal the effects of the use İKBS to a survey covering 30 firms in the province of Sakarya study also was conducted.