Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı hükümleri çerçevesinde 5393 sayılı Belediye Yasası ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Yasası
European charter of local government autonomy framework provisions act and 5393 numbered City Metropolitan Municipality Law no 5216
- Tez No: 253087
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL HÜSNÜ ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 424
Özet
Avrupa Konseyi'nin kuruluş amaçlarından olan ortak Avrupa idealinigerçekleştirmenin yolu güçlü ve özerk yerel yönetimler oluşturarak, bu ideali yerelyönetimler eliyle gerçekleştirmektir. Çünkü yerel yönetimler halka en yakın idarelerolarak görülmektedirler ve demokrasinin, etkin yönetimin gerçekleştirilebileceği ölçeğesahiptirler.Konsey tarafından oluşturulan Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı ilebenimsenen ilkeler ile özerk yerel yönetimlerin genel çerçevesi çizilmiştir. Konseyüyesi olan ve Sözleşme'yi onaylayan ülkelerden biri olan Türkiye'nin, ortak Avrupaideali içerisinde yer alabilmesi için diğer konularda olduğu gibi yerel yönetimlerkonusunda da Avrupa ile aynı ilkesel çerçeve içerisinde yer alması ve iç mevzuatını buçerçevede şekillendirmesi gerekmektedir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda5393 sayılı Belediye Yasası ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Yasası'nın bu konudabir açılım gerçekleştirdiği gözlenmektedir. Ancak tüm bunlara rağmen Türkiye'deÖzerklik Şartı'na konu edildiği gibi bir özerk yerel yönetim anlayışının bulunduğunusöylemek güçtür.Türkiye'de yerel yönetim denince akla ilk gelen idareler olduğundan ve kentselhizmetlerin büyük çoğunluğunu yürüttüğünden, çalışma belediyeler üzerinde yapılmıştır.Çalışma toplam üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde yerel yönetimler ile ilgili genelkavramlara yer verilmiş, demokrasi ve yerel yönetimler ilişkisi ile küreselleşme ve yerelyönetimler ilişkisi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Avrupa Yerel YönetimlerÖzerklik Şartı'nın getirdiği ilkeler çerçevesinde özerk yerel yönetim kavramıincelenmiştir. Son bölümde ise Türkiye'de belediyelerin tarihi seyri ve 5393 sayılı Yasaile 5216 sayılı Yasaların Özerklik Şartı ile uyumluluğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of establishing the council of Europe which is one of the commonEuropean ideal way to creating via strong and autonomous local governments is torealise this ideal. Because local governments are seen as the nearest administrations topublic and have the scale can be realized by democracy and effective government.Created by the Council of the European charter of local government autonomyand autonomous local governments adopted the general framework of principles havebeen drawn. Turkey which is a council member and approved the agreement, to be ableto take place in common european ideal as with other issues in local governmentswithin the European framework should take place with the same principles and needs toshape domestic legislation in this framework. Municipalities in the field of localgovernment in Turkey are based organizations in nature. Considering all this, I believethe creation municipality Law no 5393 and 5216 Metropolitan Municipality Act hascreated an opening in this regard. Despite all this,however, as has already been subjectto the terms of autonomy is difficult to say.This study totally consists of three sections. The first part is related to the localgovernment general concepts, relationship between globalization and local governmentsis explained.In the second part of the European Local Authorities Conditions of Autonomy isexamined in the context of the principle that brought the concept of autonomous localgovernments . In the last chapter historical evolution of Municipalities in Turkey on thecourse and the Autonomy Law No.5216, No. 5393 are examined.