Anonim şirketlerde yönetim kurulu üyelerinin temsil yetkisi
Power of attorney members of executive board in joint-stock companies
  1. Tez No: 253103
  2. Yazar: AYFER ÇEÇEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT TAŞDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Anonim şirketleri üçüncü kişilere karşı yönetim kurulu temsil eder. Yönetim kurulu anonim şirketin kanuni temsilcisi olup esas mukavelede yazılı konu-mevzu sınırları içinde her türlü işleri ve hukuki muameleleri şirket adına yapmak ve şirket unvanını kullanmak hakkına sahiptir. Bu durum TTK 317 ve devamı maddelerinde açıkça düzenlenmiştir.Bu çalışmamız dört ana bölüm altında incelenecektir.İlk bölümde genel olarak temsil yetkisi incelenecek, bu inceleme dâhilinde temsil kavramı, amacı, hukuki niteliği ve çeşitleri konularına değinilecektir. İkinci bölümde ticari şirketlerde temsil yetkisi genel olarak incelenecektir. Üçüncü bölümde anonim şirketlerde temsil yetkisi ayrıntılı olarak incelenecektir. Son olarak dördüncü bölümde, yeni Türk Ticaret Kanunu Tasarısında temsil yetkisinin nasıl ele alındığı hususu incelenecektir.Çalışmamız konu hakkındaki tespit ve değerlendirmelerimiz doğrultusunda sonuç kısmıyla sona erecektir.
Özet (Çeviri)
Board of management is a represantative for joint stock company to the third people. Board of manegement is legal representative of joint stock company. For this reason it has to became the owner at every legal transaction whitin written-point limitation foundation agreement. And has to become the owner corporate name to use. This situation has been clearly settled with the clause of TTK 317 and its following.This thesis consists of four main chapters.I try to examine authority to act for represent in general in first part. This thesis is included authority to act for represent, its aim, lowful quality and its varieties. I examine authority of commercial corporations in general at second part. I try to examine authority of joint stock company with details in third part. Finally in the last part we examine the authority to act for represent how to taken up in New Turkish Commercial Draft Law.My thesis ends with the direction of fixing and cualuation about topic.