'Hak Dini Kuran Dili' adlı eserde ahiret inancının imkan ve lüzumu
The belief of the day after's being possible and necessary in the work called 'Hak Dini Quran Dili'
- Tez No: 253102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YENER ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışmasında meşhur müfessir Elmalılı Hamdi Yazır'ın `Hak Dini Kur'an Dili' adlı tefsirinde ahiret inancının imkân ve lüzumu konusu işlenmiştir.Bu bağlamda öncelikli olarak- kıyamet, diriliş ve hesap gibi- ahiretle ilgili kavramlara değinilip gerekli izahlarda bulunulmuştur.Söz konusu kavramlarla ilgili gerekli bilgiler verildikten sonra Kur'an'da ahiretin imkânını konu edinen ayetler Hamdi Yazırın penceresinden ele alınmıştır.Çalışmanın son kısmında ise ahiretin gerekliliğini vurgulayan ayetler, Yazır'ın derinlikli yorumlarıyla tahlile tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
It has been investigated in this study of thesis that the subject of the life after death is possible and necessary which was studied in the famous annotator Yazır?s commentary of the Koran called ` Hak Dini Quran Dili?.In this context, it has been mentioned that the concepts about life after death such as the end of the world ,resurrection and day of reckoning and necessary explanations were given where needed.After necessary information had been given relating the so-called concepts ,the verse of Koran which has the subject of necessity of the life after death was discussed from the point of Hamdi YazırIn the last part of the study it has been analysed that the verse of Quran which emphasized the necessity of the life after death with the Yazır?s deeply interpretations.