Karacadağ'daki taşlık arazilerin Diyarbakır ve bölge ekonomisi için önemi
The importance of the stony areas at Karacadag for the Diyarbakir and the region
  1. Tez No: 253112
  2. Yazar: HAKAN SİDAR NURANİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çok geniş taşlık arazilerle kaplı Karacadağ'dan daha fazla nasıl faydalanılır, iş,üretim ve de istihdam açısından bölge ekonomisine ne gibi katkılar sağlanabilir konularınınele alındığı bu çalışmada, Karacadağ'ın özellikleri 5 ana bölümde ele alınmıştır.İlk bölümde Karacadağ'ın genel özellikleri, kapsadığı alanın coğrafik yapısı, yüzeyşekilleri, bitki örtüsünün geçmişteki hali ile şimdiki hali ve iklim özellikleri gibi konulardanbahsedilmiştir.İkinci bölümde ise, Karacadağ'ın ekonomik potansiyeli ve buna bağlı olarak tarımve hayvancılık alt başlıklarında bölgenin sahip olduğu zenginlikler ve bu konularda daha neleryapılabileceği hususlarından bahsedilmiştir. Ayrıca Turizm açısından da Karacadağ'ın kışturizmi ve kış sporları konusunda sahip olduğu avantajlar anlatılmıştır.Üçüncü bölümde, taşlık arazilerle kaplı Karacadağ'da taşların temizlenmesikonusunda geçmişte Olağanüstü Bölge Valiliği zamanında yapılan çalışmalar ile bundansonra bölgede yapılabilecek tespit çalışmaları ve bu tespitlerin neticesine bağlı olarakfinansman yöntemlerinden bahsedilmiştir. Öte yandan, sözkonusu taşların temizlenmesinintahmini maliyetleri ile temizlenen arazilerin tarıma açılması neticesinde elde edilecek gelir ileyapılacak masrafın ne kadar sürede amorti edeceği konularına değinilmiştir.Dördüncü bölümde ise, bazaltın ve Karacadağ bazaltının özellikleri ve kullanımalanları ile bazalt taşının üstün yönleri, hangi alanlarda kullanıldığı anlatılmıştır.Beşinci bölümde ise, Karacadağ bazaltının mimari yapılarda kullanımı ve bubazaltla Diyarbakır'da yapılmış önemli yapılardan bahsedilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, it is tried to explain how can we utilize from Karacadag which has ahuge amount of stony areas around and what kind of advantages can be get on the issues ofemployment, work force, and production. Specialties of Karacadag is tried to be examined infive chapters.In first chapter, it is mentioned about Karacadag?s general specifications, geographicstructure, ground shapes, general flora in the past and at the present and weather conditions.In second chapter, the economic potential of Karacadag and as a subtitle agriculture,stock breeding and other richnesses of Karacadag is emphasized. Additionally it isemphasized about Karacadag?s winter tourism and winter sports advantages.In the third chapter, it is explained about workings for picking up the stones atKaracadag region in time of former Governor, what can be done in this stony region andfinancial methods. Also the estimated cost of picking up the stones and amortizing period ofthe cleaned region for agriculture is emphasized.In fourth chapter, it is told about the specifications of basalt stones, how they areshaped, their advantages, usage areas, important basalt structure samples, market conditions,and their gains for unemployment and economy.In fifth chapter, it is mentioned about the usages of Karacadağ basalts in architectureand significant constructions which are made of basalts in Diyarbakırvii