Hakaret suçu
Criminal libel
  1. Tez No: 253111
  2. Yazar: AYDIN ELİEYİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP GÜLŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmamızda, 5237 Sayılı Türk Ceza Kanununda düzenlenen hakaret suçu ele alınmaktadır. Bu bağlamda, bu suçla korunan hukuki yarar ile mağdur ve fail kavramları, suçun unsurları, nitelikli halleri, özelgörünüş biçimleri ve bu suçlara iliskin usul hükümleri incelenmektedir. Bu kapsamda, günümüzde güncel olarak tartışılan bazı kavramlar üzerinde durulmuş ve bunlara çözümler sunulmaya çalışılmıştır.Bu tezimizde, günümüzde en sık rastlanan suç tiplerinden olan hakaret suçunu incelerken çeşitli kitaplardan ve uygulamada belirleyici olan Yargıtay içtihatlarından yararlanmaya çalıştık. Çalışmamız iki bölümdenoluşmakta olup birinci bölümünde hakaret suçunda korunan hukuki yarar, hakaret suçunun fail ve mağduru, suçun unsurları ile nitelikli halleri incelenmekte, ikinci bölümünde ise suçun özel görünüş biçimleri ileuygulanacak usul hükümleri üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The defamation regulated through the Turkish Penal Code, the legal interest protected in these crimes, the concepts of aggrieved and perpetrator, elements of the crimes, their special aspects, their major cases and the provisions of procedure pertaining to these crimes is discussed in these thesis. In this context, the purpose intended to be obtained through this thesis study is to determine the solutions and offer an insight to implementers concerning these subjects.While one of the most common types of the defamation is discussed, we have tried to take advantage from Supreme Court cases and theory books in this thesis. Our work consists of two parts. In the firstsection, the legal interest protected in the defamation crime, the aggrieved and the perpetrator of the defamation crime, the elements of the defamation and major cases of defamation crime are examined thoroughly.In the second section, special aspects of the defamation crime the provisions of procedure to be implemented are discussed.