Epik ve mitolojik destanlarda geçiş dönemleri, âdet ve inanmalar
Transition periods, tradition and belief in heroicical and mythologic epics
  1. Tez No: 253114
  2. Yazar: FATMA HAMZAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 506
Özet
Milletlerin hayatında derin izler bırakan olayları ve o milletlerin kültür unsurlarını yansıtan destanlar, Türk milletinin sosyo-kültürel yapısını, çağları ve coğrafyaları aşan kimliğini sergilemesi bakımından önemli hazinelerdir. Bu çalışma bu hazinelerden istifade amacıyla hazırlamıştır.Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde bu konunun neden ve nasıl çalışıldığı ifade edilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde sosyal normların çeşitli yazılı kaynaklardan alınan tanımları verildikten sonra destan tanımları; destanların oluşumları, tasnifleri, özellikleri, destan motifleri hakkında bilgiler derlenip incelenmiştir. Birinci bölümünün devamında mit, efsane ve halk hikâyesi hakkında bilgi verildikten sonra bu üç türün destan ile benzerlikleri ve farklılıkları ortaya konulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde doğum geçiş dönemi hakkında yazılı kaynaklardan elde edilen bilgiler derlenip tasnif edildikten sonra incelediğimiz destanların, eğer varsa, ilgili kısımları, konuyla alakalı yerlere yerleştirilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise evlenme geçiş dönemi hakkında yazılı kaynaklardan elde edilen bilgiler derlenip tasnif edildikten sonra incelediğimiz destanların, eğer varsa, ilgili kısımları, konuyla alakalı yerlere yerleştirilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümü olan ölüm geçiş dönemi hakkında da yazılı kaynaklardan elde edilen bilgiler derlenip tasnif edildikten sonra incelediğimiz destanların, eğer varsa, ilgili kısımları, konuyla alakalı yerlere yerleştirilmiştir.Çalışma, insanoğlunun hayatındaki temel geçiş dönemleri olan doğum, evlenme ve ölüm bölümlerinin genel değerlendirilmesiyle ve her üç bölümü ilgilendiren kaynakların verilmesiyle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The epics reflecting the events which are important and representing the cultural spirit of the nations have been substantially significant with respect to their representation of socio-economic structure and the identity of the Turkish Nation. This study aims at benefitting from the suggested treasures.The study consists of four chapters. The introduction part indicates that why and how this topic is studied. The first chapter is devoted to various definitions of social norms taken from various written sources and then the formation, classification, characteristics and motives of the epics have been introduced and analyzed. Next, myths, legends and folk stories are described and the similarities and differences among them are drawn. In the second chapter, the information received from written sources about the birth transition period is compiled and classified, and the related findings from the investigated legends are put into the relevant places, if any. In the third chapter, the information received from written sources about the marriage transition period is compiled and classified, and the related findings from the investigated epics are put into the relevant places, if any. Then, in the fourth chapter, the information received from written sources about the death transition period is compiled and classified and the related findings from the investigated legends are put into the relevant places, if any.The study concludes with an overall evaluation of birth, marriage and death periods, which are the three significant transition periods in humans? lives and a bibliography section.