Osmanlı-İran hudut anlaşmazlıkları (1847-1913) ve 1913 İstanbul protokolü
Ottoman-Iranian border disagreement (1847-1913) and the 1913 İstanbul protocol
  1. Tez No: 253124
  2. Yazar: MELİKE SARIKÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN TIZLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Osmanlı ?İran resmi ilişkileri Safevi Devleti'nin kuruluşuyla başlamıştır. Afşar ve Zend Hanedanlığı ile devam etmiştir. Bu dönem içinde Osmanlı- İran Devletleri sınırları çizen 1639 Kasr-ı Şirin anlaşması ve ufak tefek değişikliklerle onun tekrarı olan 1727, 1736, 1746 anlaşmaları imzalanmıştır. 1794'te İran'da iktidarı ele alan Kaçar Hanedanlığı ile de yine diğer anlaşmaları teyit eden 1823 ve 1847 anlaşmaları imzalanmıştır. İki devlet arasında anlaşmaların imzalanmasıyla sorun son bulmamış ve hudut meselesi iki devlet arasında 1913'e kadar devam etmiştir.Biz burada 1847'den 1913'e kadar iki devletin kesin sınırı çizmek için gösterdikleri çabaları, hangi konularda ve neden anlaşamadıklarını, bu konu üzerinde Rusya ve İngiltere'nin oynadığı rolü, iki tarafa da sıkıntılar yaşatan aşiretlerin yarattığı sorunların neler olduğunu ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Ottoman-Iranian official relationship began with the establishment of the Safavid State and continued with Zend and Afshar Dynasty. In this period, Kasr-i Shirin agreement in 1639 and with some minor changes 1727, 1736, 1746 agreements that drawn Ottoman-Iran border, were signed. In order to confirm the earlier ones, agreements in 1823 and 1847 were signed with Qajar dynasty that came to the power in 1794 in Iran. This continued between the two states until 1913.In this article, we tried to put forward the efforts of these two states in order to draw the precise borders between them from 1847 until 1913; their disagreed points and the reasons of these disagreements, Russia?s and Britain's role on this issue and the problems tribes are causing for both sides.