Turizm işletmelerinde vardiya planlaması: Beş yıldızlı bir otelde uygulama
Shift planning in tourism administrations: Application in a hotel with five star
  1. Tez No: 253123
  2. Yazar: GONCA MANAP DAVRAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
İnsanın insana hizmet ettiği turizm sektöründe müşteri memnuniyeti ön plandadır. Personel-müşteri ilişkisinin oldukça yoğun yaşandığı turizm işletmeleri müşteri memnuniyetini uygun sayıda ve nitelikte personelle karşılamaya çalışırlar. Bunun için iyi bir işgücü planlamasına ihtiyaçları vardır. Doğru yapılan işgücü planlaması, yüksek hizmet kalitesinin yanı sıra yüksek verimlik ve düşük personel maliyetini de beraberinde getirmektedir.Avantajları göz önünde bulundurularak çalışmamızda optimal vardiya çizelgelemesi modeli kullanılarak bir otel işletmesindeki personelin alternatif vardiya planlaması ortaya konmaktadır. Esnek çalışma sistemini dikkate alarak hazırlanan bu model Antalya Belek Bölgesinde hizmet veren 5 yıldızlı bir otelin personelinin vardiyalarının planlamasında kullanılmıştır. Farklı bölümlerde müşteri talebini karşılayabilmek için gerekli personel sayıları ve birer saat aralıklarla haftanın hangi günlerinde kaç personel çalışması gerektiğinin cevabı aranmaktadır. İlk olarak departmanlarda gereken personel sayıları birer saat aralıklarla gün gün belirlenmiş ve mola pencereleri ile ilgili veriler alınmıştır. İkinci olarak yöneticilerin öncelikli amaçları ve model kısıtları belirlenmiştir. Daha sonra veriler veritabanı ortamına aktarılarak WINQSB paket programında (Linear and Integer Programmıng) çözülmüştür. Model sonucunda ulaşılan optimum vardiya planlaması ile uygulanan vardiya planlamasının karşılaştırılması yapılarak avantajları ortaya konulmuştur. Ayrıca, optimum vardiya planlaması sonucundaki veriler, önerilen atama algoritması uygulanarak hangi personelin, hangi vardiyada çalışması gerektiği de belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Costumer satisfaction in tourism sector is at the front plan in which people serve to people. Tourism administrations in which personal- customer relations are coarse, study to meet the costemer satisfaction with the suitable quantity and quality personal. They need a good work force planning for this. Workforce planning which is made right, brings high service quality with high productivity and low personal cost too.By considering the advantages, by using the optimal shift scheduling model alternative shift scheduling of the personel in a hotel business has been proved. This model which is prepared with taking into consideration flexible working system, is used in a shift planning in a hotel with five star which services in Belek. In different departments to meet the costumer satisfaction personal numbers who are needed and answer of howmany personals must be worked. In every one hour interval and what days they must work is being searched. At first in departments number of personal we need are determined in every one hour interval for each day and data are taken which are deals with windows of pause. As a second one managers? precedent aims and model limitations are determined. And then data transferred to the data base environment has been solved in the package program (WINQSB) (Linear and Integer Programming). Advantages are brought up by optimum shift scheduling which is gotten at the result of model and comprison of used shift planning. In addition the data on the optimum shift planning results, by applying the advised algorithm what personal assignment which must work when the shift was determined.