Orta Asya enerji kaynakları üzerinde güç mücadeleleri
Power struggles of energy resources on Central Asia
  1. Tez No: 253146
  2. Yazar: OĞUZHAN AÇIKALIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLİN ŞEKER GÖRENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Devletler tarihin hemen her döneminde ekonomik, siyasal ve kültürel alanda güç mücadelesine girmişlerdir. Ulusal çıkarları korumak ve uluslararası alanda söz sahibi olabilmek adına yapılan bu mücadelelerin aktörleri ve konusu sürekli değişmektedir. Genellikle askeri ve siyasi seyir izleyen bu mücadeleler, son yıllarda yerini ekonomiye ve bu bağlamda da enerji kaynakları üzerindeki rekabete bırakmıştır. Özellikle 1990 sonrası sürçte Orta Asya Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarını kazanmaları ve sahip oldukları enerji kaynaklarının zenginliği nedeni ile bu bölgede önemli güç mücadeleleri yaşanmaya başlamıştır. Bu mücadelenin iki temel aktörü ise Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya'dır. Orta Asya Coğrafyasındaki ABD ve Rusya mücadelesinin değerlendirileceği bu çalışmada olaylara realizm ekseninden bakılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Nations through whole known time periods, always had conflicts about politics and cultural influence. In the name of protecting national interests and international recognition countless efforts have been made and remained virtually the same, though their actors and themes have always changed. Generally this conflicts followed paths of military and political solutions, but recent times has seen new ways of dealing with these issues, such as economical power and domination of energy sources. Especially the period after 1990, many Central Asian countries regained their independence and their wealth in natural resources lead to a new era of power domination on this landscape. Main rivals of this new conflict are naturally United States of America and Russian Federation. This work is based on an axis of realism to interpret the new conflict between these two giants.