Hadislerde hastalık ve tedavi yolları
Patient and disease mentioned in hadiths
- Tez No: 253214
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tezde hastalık kavramının tanımı, hadislerde geçen fiziksel ve ruhsal hastalıkların ne olduğu ve bu hastalıklara karşı nasıl tedbirler alınması gerektiği, tedavinin önemi ve tedavi yollarının neler olduğu ve sosyal bir yönü olan hasta ziyaretinin önemi, hasta ziyaretinde dikkat edilmesi gereken hususların neler olduğu üzerinde durulmuş ve hasta haklarından bahsedilmiştir.Hz. Peygamber'in hastalığa karşı aldığı tedbirlerin en önemlisi koruyucu hekimliktir. Kişi hasta olmadan önce kendisini korumasını bilmelidir. Hasta olmamaya dikkat etmelidir. Hz. Peygamber bu konuda bazı tedbir mahiyetinde kurallar ortaya koymuştur. Hasta olduktan sonra da kişinin hastalık durumuna göre maddi ve manevi tedavi yollarına başvurmalıdır. İslam Dini'nde tedavi önemlidir. Fiziksel rahatsızlığı olan bir kişi Hz. Peygamber'in tavsiye ettiği ilaçla tedavi metotlarını uygulamalı, doktora gitmelidir. Ayrıca Hz. Peygamber'e göre işin uzmanı bir doktora gitmeli ve doğru ilacı kullanmalıdır. Ruhsal hastalığı olan bir kişi de manevi tedavi metotlarına başvurmalıdır. Dua, sabır, zikir, Kur'an okumak, ibadet yapmak ve rukye(okuyarak) bu tedavi yollarından bazılarıdır.Tezde hadisler çerçevesinde sosyal bir yönü olan hasta ziyareti üzerinde durulmuştur. Hasta ziyareti bir Müslüman'ın diğer Müslüman üzerindeki hakkıdır. Hasta ziyareti insanlar arasındaki bağın kuvvetlenmesinde önemli bir yere sahiptir. Hz. Peygamber'in hasta ziyaretine giderken dikkat ettiği ve ashabına tavsiye ettiği bir takım tavır ve davranışlar mevcuttur. Günümüz insanı da bu kurallara uyarak hasta ziyaretinde bulunursa hem sünnet olan bir davranışı yerine getirmiş olur, hem de adap kurallarına uygun davranmış olur. Hadisler ve günümüz çerçevesinde hasta haklarının neler olduğu tespit edilip hastalara bir takım haklarının olduğu hatırlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis includes subjects concerning definition of disease concept, definition of physical and psychological diseases explained in hadiths and the precautions that must be applied against diseases, importance of curing and medical treatment methods and importance of patient visits that have a social aspect, the subjects that must be kept during patient visits. Also it was mentioned about patient?s rights.Prophet Muhammed`s most important precaution against diseases is preventive medicine. Person must know preventive methods before actually become ill. Precautions preventing diseases must be taken. Prophet Muhammed proved some preventive rules related to this issue. After becoming ill, person must take some material and spiritual supports in order to cure illness. Cure is important in Islam religion. People that have physical illness must apply medicine curing methods mentioned by Prophet Muhammed and must take help from a doctor. Besides according to Prophet Muhammed must look for help from doctor specialists and take correct medicines. The persons who have psychological illness must apply spiritual curing methods. Some of these are praying, patience, allusion, reading Holy Koran and reading praying.In thesis it was mentioned about importance of patient visits that have a social aspect. Patient visits are the right of a Muslim over other Muslims. Patient visits have important place in tightening of connection between people. Prophet Muhammed paid attention and recommended to his friends some behaviors during patient visits. Nowadays people as obeying to mentioned rules during visiting patients could perform a circumcision behavior and besides will fulfill an ethical rule. Hadiths and according nowadays acceptances patient rights were determined and reminded to the patients that they have some rights.