Türkiye'de kaynak kullanımını destekleme fonu uygulaması
The implementation of resource utilization subsidisation fund in Turkey
  1. Tez No: 253215
  2. Yazar: SELDA KIRAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, günümüzde birçok fon mali sistemin şeffaflaştırılması amacıyla tasfiye edilmiş iken tahsiline devam olunan ve bütçeye genel gelir kaydedilen KKDF'nin kuruluş amacı, bugünkü uygulaması ayrıntılı biçimde açıklanmıştır. Diğer taraftan, bu fonun para, maliye ve dış ticaret politikası aracı olarak kullanılması, bütçe içindeki önemi ile ekonomi üzerine etkileri değerlendirilmeye çalışılmıştır.Türkiye'de 1980 sonrasında ihracatı artırma ve yatırım teşvik politikası doğrultusunda; çeşitli fonlar oluşturulmuştur. Bu politikalar doğrultusunda, Bakanlar Kurulu'nun 84/8860 sayılı Kararı ile ihracatı ve yatırımları teşvik etmek, banka kaynaklarının özendirilmesi istenen sahalara yönlendirilmesi ve ihtisas kredilerinde kredi maliyetlerini düşürmek amacıyla 01.01.1985 tarihinde ?Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu? kurulmuştur.2000 ve 2001 yıllarındaki fonların tasfiyesi sürecinde ?Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair? 4684 sayılı yasa ile KKDF'nin yasal dayanağı yürürlükten kaldırılmıştır. Fakat aynı yasanın geçici 3/a maddesi ile ?Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu kesintilerinin bu konuda yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar yürürlükten kaldırılan hükümlere göre tahsil edileceği öngörülmüştür.Günümüzde birçok fonun kapatılmasına rağmen, Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu genel bütçe kalemi olan bir kamu alacağıdır. Bu Fonu'nun kaynağını şahısların veya firmaların bankalar ve finansman şirketlerinden kullandıkları kredili işlemler ile vadeli ithalat işlemleri oluşturmaktadır.Çalışmada fonun 2002 ve 2009 yılları arasındaki rakamsal büyüklükleri ortaya konulmuş ve söz konusu rakamlar ilgili yılların bütçe rakamlarıyla karşılaştırılarak fonun bütçe içindeki önemi ve gerekliliği açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is explained in detail that the aim of establishing of resource utilization subsidisation fund which is continue to collect as a revenue of general budget while many funds have been eliminated with the aim of transparent the financial sistem. This fund?s usage as a tool for money, finance and foreign trade policy, its importance in the budget and its impacts on economy have also been evaluated in this study.After the year of 1980, various fund has been established in the direction of promoting investment and export policies in Turkey. In line with this policies, by the Decree no.84/8860 of the council of ministers, ?resource utilization subsidisation fund? has been established with the aim of encouraging investments and export, directing bank resources to the fields being encouraged and paying subsidisation premiums in 01.01.1985.The period of elimination of funds in 2000 and 2001, law on amendment of some laws and decrees having force of law no.4684 has annulled the legal basis of resource utilization subsidisation fund. Yet, the provisional article 3/a of law no.4684 has provided that ?the resource utilization subsidisation fund charges will be collected according to the annulled articles until a new arrangement on the subject is done?.Nowadays, eventhough many funds have been eliminated resource utilization subsidisation found is a public receivable which is item of general budget. The resources of the found has been composed of transaction on noncash import and consumer credits which are used from the banks and financing companies by persons.In this study, it has been detected that numerical size of the fund between the year of 2002 and 2009 and explained its importance and necessity in the budget by comparing the numbers of relevant year budget.