18. yüzyıl klâsik Türk şiirinde mûsıkî (Nedim, Şeyh Gâlib, III. Selim)
The music of the classical Turkish verse in the 18th century (Nedim, Sheikh Galip, Selim the 3rd)
- Tez No: 253259
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ALİ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Çalışmamızın konusu, 18. yüzyıl Klâsik Türk Şiiri'nde mûsikî; Nedim, Şeyh Gâlib ve III. Selim'in şiirlerindeki mûsikî unsurlarının tespiti ve ele alınış biçimlerini kapsamaktadır. Çalışma, öncelikle dönemin mûsikî atmosferine dair genel bir giriş bilgisinden, ardından, adı geçen şâirlerin biyografilerinden ve dîvânlarından hareketle belirlenen malzemenin tasnifi ile ilgili mûsikî unsurlarını ele alış biçimlerinden oluşmaktadır.Çalışmamızda döneme damgasını vuran ve ekol yaratan bu üç şahsın şiirlerinden haraketle mûsikî unsurlarını tasavvur, tahayyül olarak nasıl kullandıklarını ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the music of the Classical Turkish Verse in the 18th Century, and includes the observation of the music elements in the poems of Nedim, Sheikh Galip, and Selim the 3rd . The study is composed of a general introduction about that period?s music atmosphere, and by mentioning the biographies as well as the divans of Nedim, Sheikh Galip, Selim the 3rd it deals with their music elements.In this study it is aimed to find out how the music elements were used as imagination and notion by mainly focusing on Nedim, Sheikh Galip, Selim the 3rd, who were the leading poets of the 18th century.