Research about usage of the product which made from recycled materials and the consumer's attitude and perceptions against these products
  1. Tez No: 253293
  2. Yazar: SEVDE YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Geri dönüşüm günümüzde giderek daha fazla önem kazanmaya başlayan bir kavramdır. Nüfusun hızla artması, doğal kaynakların azalmaya başlaması, insan ve hayvanların atıklarını depolayacak alan sorununun ortaya çıkması sonucu geri dönüşüm daha çok önemli olmuştur.Tüketiciler geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen ürünleri pek çok sebeplerden ötürü tercih etmektedirler. Tüketiciler geri dönüşümü şirketler için sosyal bir sorumluluk olarak görmekte ve geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen ürünlerin kullanımının gelecekte artacağını düşünmektedir. Tüketiciler geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen ürünleri alım gücü iyi olmayan insanlar için uygun olduğunu düşünmektedir. Tüketiciler geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen ürünlerin çöp sorununu giderdiğini ve ekonomiye katkı sağladığını düşünmektedir. Tüketiciler geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen ürün kullanıcılarının çevreci, eğitimli ve maddi durumu iyi insanlardan oluştuğunu, geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen ürünlerin fiyatının ise ucuz olduğunu düşünmektedir.Bu çalışmanın amacı, geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen ürün kullanımı ve tüketicilerin bu ürünlere yönelik tutum ve algılamalarının incelenmesidir.Araştırmanın bulgularına göre tüketicilerin geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen ürünlere yönelik tutum ve algıları demografik özelliklere göre değişiklik arz etmektedir
Özet (Çeviri)
Recycling has started to come into prominence gradually at the present time. Rapid population growth, the decrease of the natural resources, and the outbreak of the space matter to store people and animals wastes make the recycling more important.The consumers prefer the products produced from recycled materials because of many reasons. The consumer think that the recycling is a social responsibility for companies and the products produced from recycled materials usage will increase in future. The consumers indicate that the products produced from recycled materials are suitable for people who have not the purchasing power. According to the consumer; the products produced from recycled materials remove the waste problem and turn to good purpose on economy. The consumers think that the product produced from recycled materials user are environmentalist, educated and in a good financial situation and also the price of the product produced from recycled material is cheap.The aim of this study is to investigate the product produced from recycled materials usage and the consumer?s attitude and perceptions against these products.According to the research finding; the product produced from recycled materials oriented the consumer?s attitude and perceptions show an alteration to demographic characteristic..