Özel tüketim vergileri'nin bütçe gelirleri ve makroekonomik göstergeler üzerindeki etkisi
The effects of excise duty on bugdet revenues and macroeconomic indicators
  1. Tez No: 253292
  2. Yazar: DİLARA ÇİMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURULLAH ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Özel Tüketim Vergisi, Katma Değer Vergisi'ni tamamlamak için konulmuştur. Özel Tüketim Vergisi 2002 yılı ağustos ayından beri Türkiye'de uygulanmaktadır.Bu çalışmanın amacı;?Özel Tüketim Vergisi'nin Türk Vergi Sistemini sadeleştirdiğini, bu sadeleşmenin hem Katma Değer Vergisi gelirlerinde hem de Merkezi Bütçe Vergi Gelirleri'nde artışlara yol açtığını,?Özel Tüketim Vergisi'nin üretim, istihdam, ithalat, yatırım ve fiyatlar genel seviyesi gibi makroekonomik göstergeler üzerinde olumsuz bir etki oluşturmadığını açıklamaya çalışmaktır.Bu çalışmada literatür tarama yönteminden yararlanılmıştır. Aynı zamanda konunun daha iyi açıklanabilmesi için; tarafımızca tablolar ve şekiller hazırlanmıştır.Araştırmamızın ilk bölümünde Özel Tüketim Vergisi vergi tekniği uygulaması tanımlanmıştır. İkinci bölümünde, Özel Tüketim Vergisi'nin Merkezi Bütçe Genel Vergi gelirleri ve Katma Değer Vergisi gelirleri üzerindeki etkileri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise üretim, istihdam, ithalat, yatırım ve fiyatlar genel seviyesi gibi makroekonomik göstergeler üzerindeki ekonomik etkileri I Sayılı Listedeki mallar, II Sayılı Listedeki mallar, III sayılı Listedeki mallar ve IV Sayılı Listedeki mallar açısından incelenerek değerlendirilmiştir.Çalışmamızın sonucunda Özel Tüketim Vergisi'nin vergi mükelleflerine yeni bir yük getirmediği görülmüştür. Aynı zamanda vergi sistemimizi sadeleştirdiği de görülmektedir. Toplumumuz üzerinde gelecek dönemde olumlu etkileri olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Excise duty is the complemantary tax application for Value Added Tax and it has been applying in Turkey since august 2002.The aims of this study are;?To show how Excise Duty simplifies Turkish Tax System and How this simplification causes increase on revenues of value added tax and revenues of central bugdet tax.?To describe Excise Duty has not create negative effects on macro economic indicators like; production, employment, importation, investment and consumer price indexLiterature review method has been used and benefited for this study. Besides that tables and diagrams have been prepared to monitor the subjects clearly.On the first part of the study excise duty application has been defined. On the second part of the study the economic impacts of excise duty on revenues of central budget and revenues of value added tax has been described. The third part of the study describes that economic effects on economic indicators like; production, employment, importation, investment and consumer price index has been comparatively examined with goods as part of excise duty and results has been evaluated.The result of this study shows that Excise Duty has not brings more tax burden on taxpayers. Besides that it simplifies Turkish tax system. The idea of excise duties would bring positive effects on the society can be defended.