Turizm sektöründe kadın istihdamının özellikleri ve karşılaşılan sorunlar
The characteristics of women?s employment in the tourism industry and the problems experienced
  1. Tez No: 253348
  2. Yazar: BİLGEN CENNET TÜMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TEPECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Turizm, son yıllarda büyük gelişim gösteren ve kadınların istihdam edilmesinde önemli rol sahibi olan sektörlerden biridir. Ne var ki bu sektörde çalışan kadınlar türlü toplumsal cinsiyet ayrımcılıklarına maruz kalmaktadır. Kadın istihdamında cinsiyet ayrımcılığını açıklamaya çalışan farklı yaklaşımlar vardır. Bu yaklaşımlardan erken döneme ait olan, neo klasik yaklaşımlar, kadın istihdamının özelliklerini ve sorunlarını ve toplumsal cinsiyet perspektifini göz önünde bulundurmadan tartışırken, daha geç dönemdeki yaklaşımlar ve feminist teori kadın istihdamını toplumsal cinsiyet perspektifi ile ilişki kurarak açıklamaya çalışmaktadır.Üniversitelerin turizm bölümleri, sektöre eğitimli, uzmanlaşmış ve kalifiye elaman sağlamak açısından önemli olduğu kadar, kadınların sektördeki konumunu dönüştürme potansiyeline taşıması açısından da önemlidir. Bu nedenle turizm bölümünde okuyan öğrencilerin sektördeki cinsiyet ayrımcılığına karşı tutumları, sektörle ilgili tercihleri, bu sektörün geleceği ve sektördeki kadın çalışanlarının sorunlarına çözüm üretebilme yatkınlıkları hakkında fikir sahibi olabilmek açısından oldukça önemlidir.Bu çalışmanın amacı, turizm sektöründe kadın çalışanların sorunlarına ilişkin ve sektördeki ayrımcı uygulamalarla ilgili yapılan çalışmalar ışığında, turizm alanında uzmanlaşan ve sektörde istihdam edilecek üniversite öğrencilerinin ayrımcı uygulamalarla ve iş tercihleriyle ilgili tutumlarının incelenmesidir. Bunun için Mersin Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksek okulunda okuyan öğrencilere bu tutumlarını ölçen bir anket uygulanmıştır. Anket soruları hazırlanırken turizm sektöründe cinsiyet ayrımcılığı konusunda yapılan araştırmalarda kullanılan ölçme araçlarının bazı maddelerinden yararlanılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları göstermiştir ki, kız öğrenciler erkek öğrencilerle karşılaştırıldığında işletmelerde ayrımcı uygulamalar olması konusunda daha fazla farkındalık düzeyine sahiptir. Ancak buna rağmen kız öğrenciler toplumda kadınlara biçilen cinsiyet rollerine uygun mesleklerde istihdam edilmeyi tercih etmektedir.
Özet (Çeviri)
Tourism is one of the sectors which has an important role in in women employment and has been developed too much in recent years. Nevertheless, women who are employed in this sector experience different kinds of gender discrimination. There are several approaches that try to explain gender discrimination in women employment. While the Neo classics ones of these approaches which belong to early stages discuss the characteristics and problems of women employment, by ignoring the gender perspective, feminist theory tries to explain women employment by constructing relation with gender perspective.Tourism departments of the universities are important in terms of supplying educated, specialized, and qualified personnel to the sector but it is also important in terms of concerning potential to change the status of women employees. Therefore, the attitudes of the tourism students to the gender discrimination in the sector and the preferences of the tourism students about the sector are very important in terms of having ideas about the future of the sector and about the students? aptitude of solving the problems.The aim of this study is to investigate the attitudes of the university students who are specialized and will be employed in tourism sector about the gender discriminative practices and job preferences in tourism sector. For this aim, a questionnaire was applied to the Tourism and Hotel Management students of Mersin University in order to measure the attitudes of the students. While arranging the questionnaire, some items of the measure instruments which were used in some researches about gender discrimination in tourism sector. The results of this study show that female students have much more awareness about the discriminative practices in establishments than male students. In spite of this result, female students prefer to be employed in the women jobs which were based on gender roles.