Niğde-Misli ovası patates tarımı yapılan topraklarda çeşitli ıslah maddelerinin azot yıkanması ve patates veriminin etkileri üzerine bir araştırma
A Research on the effects of the different soil conditioners on nitrogen leaching and potato yield in the soil sample of Niğde-Misli plain
- Tez No: 25337
- Danışmanlar: PROF.DR. SAİM KARAKAPLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
DOKTORA TEZİ Nİ?DE - MİSLİ OVASI PATATES TARIMI YAPILAN TOPRAKLARDA ÇEŞİTLİ ISLAH MADDELERİNİN AZOT YIKANMASI VE PATATES VERİMİNE ETKİLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Ahmet Ali IŞILDAR Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Saim KARAKAPLAN 1992, Sayfa : 80 Jüri : Prof. Dr. Saim KARAKAPLAN Bu araştırmada, Niğde-Misli ovası patates tarımı yapılan topraklarda çeşitli ıslah maddelerinin azot yıkanması üzerine etkileri incelenmiş ve en etkili ıslah maddesinin patates bitkisinin gelişimine etkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırma sahası topraklarını temsil etme kabiliyeti oldukça yüksek Konaklı-B ağlar mevkiinden alınan toprağın kilogramına 12.5, 25.0 ve 50.0 g oranlarında zeolit, bentonit, organik toprak, gidya ve verilen gübre azotunun % 0,5, 1.0 ve 2.0 'si oranlarında N-serve uygulanarak tesadüf parselleri deneme desenine göre 2 te kerrürlü kolon denemesi kurulmuştur. Kolonlara 150 kg/da amonyum sülfat uygu lanmış ve 10 günde bir toprağın tarla kapasitesinin biraz üzerinde saf su verilerek toplam 10 defa yıkama uygulanmıştır. Deneme sonunda N-serve dışındaki ıslah maddelerinin araştırma konusu toprağın katyon değişim kapasitesinde önemli artışlar sağlamalarına rağmen azotun topraktan yıkanmasını azaltmada başarılı ol madıkları tespit edilmiştir. Azot yıkanmasını azaltmada etkili bulunan N-serve'ün bitki yetiştirilme şartlarındaki etkisini tespit etmek üzere kurulan bir saksı deneme sinde N-serve'ün patateste yumru verimini artırdığı ve kalitesini yükselttiği kayde dilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Azot yıkanması, zeolit, bentonit, organik toprak gidya, N-serve, katyon değişim kapasitesi (K.D.K.)
Özet (Çeviri)
ABTCRACT Doctora Thesis A RESEARCH ON THE EFFECTS OF THE DIFFERENT SOIL CONDITIONERS ON NITROGEN LEACHING AND POTATO YIELD IN THE SOIL SAMPLE OF NI?DE-MISLI PLAIN Ahmet Ali IŞILDAR Selçuk University Gradute School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor : Prof. Dr. Saim KARAKAPLAN 1992, Page: 80 Jury : Prof. Dr. Saim KARAKAPLAN In this research; the effects of the different soil conditioners on nitrogen leaching was investigated and the effect of the most effective soil conditioner on the growth of potato was studied, using the soil sample of Niğde-Misli plain. With applying 0.5, 1.0, 2.0 percent N-serve of the nitrogen added and 12.5, 25.0 ve 50.0 g zeolite, bentonite, organic soil, gidya per kg of the soil which was taken from Konaklı-Bağlar region, the representative of the Niğde-Misli plain, a column experiment was conducted in the design of randomized plots with two replications. 1500 kg/ha ammonium sulphate was added to the columns and giving distilled water to the columns over the field capacity of the soil, ten time leaching with ten days intervals were studied. At the end of the teachings the soil conditioners studied except N-serve was found not to be effective in decreasing nitrogen leaching from the soil, although these conditioners have increased the ca tion exchange capacity of the soil used. To determine the effect of N-serve on the plant growth in the pot experiment conducted with N-serve which was find to be the must effective conditioner in decreasing nitrogen leaching, N-serve in creased quality and yield of the potato grown. KEY WORDS : Nitrogen leaching, zeolite, bentonite, organic soil, gidya, N-serve, cation exchange capacity (C.E.C.).