Hidrolik sistemlerde hidrostatik etkinin impuls aracılığı ile hidrodinamik etkiye dönüştürülmesi
Transformation of the hydroststic effect to the hydrodynamic effect by means of impuls in hydraulic systems
- Tez No: 25338
- Danışmanlar: PROF. DR. A. TUĞAN GÖKÇE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Doktora Tezi HİDROLİK SİSTEMLERDE HİDROSTATİK ETKİNİN İMPULS ARACILI?I İLE HİDRODİNAMİK ETKİYE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ M. Sekip ALP Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. A. Tuğan GÖKÇE 1992, Sayfa : 84 Jüri : Prof. Dr. A. Tuğan GÖKÇE Doç. Dr. Kemal ALTINIŞIK Yard. Doç. Dr. İbrahim GENTEZ Bu araştırmada; ülkemizin küçük ve orta ölçekli sanayi kesiminde kullanılan yüksek tonajlı mekanik dövme preslerinin yerine daha ucuz ve yapımı kolay dinamik etkili hidrolik preslerin kullanımının mümkün olduğu gösterilmiştir. İmpuls hidroliğinin ana elemanı olan generator değişik türde dizayn ve imal edilerek denenmiş ve bu alanda kullanılabilirliği isbat edilmiştir. Araştırmada değişik hidrolik devreler çizilmiş, bunlardan ikisi ele alınarak teorisi kurulmuş, imalatı yapılmış ve denenmiştir. İmpuls hidroliği için geliştirilen hesaplama metodunun değişik impuls devreleri için de geçerli olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Hidrolik Titreşim, Hidrolik İmpuls, İmpuls Generatörü, Hidrodinamik Etkili Presler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Doctora Thesis ' TRANSFORMATI ON OF THE HYDROSTATIC EFFECT TO THE HYDRODYNAMIC EFFECT BY MEANS OF IMPULS IN HYDRAULIC SYSTEMS Mustafa Sekip ALP Selçuk University Graduate School Of Natural And Applied Sciences Depanment Of Mecanical Engineering Supervisor : Prof. Dr. A. Tugan GÖKÇE 1992, Page: 84 Jury : Prof. Dr. A. Tugan GÖKÇE Assoc. Prof. Dr. Kemal ALTINIŞIK Assist. Assoc. Prof. Dr. İbrahim GENTEZ In this study, it is shown that dynamic effective hydraulic presses which are cheaper and easer to product, instead of mechanical forge presses having high tonage capacity are used in small and medium size industries in our country. As known, the jeneratör is the basic element of impuls hydraulics. In this study, new jeneratör has been designed by using alternative methods and the jeneratör has been applied in to the system. Several types of jeneratör designed have been tested. It is realized that, this thought can be applied to the hydraulics cycles. During the study, several hydraulics cycles have been designed and two of them are analyticaly carried out, also produced and tested. Calculation procedure developed for impuls hydraulics is shown to be valid for di fferant impuls cycles.