Endojen büyüme teorileri kapsamında Türkiye ve Güney Kore'de ekonomik büyümenin karşılaştırmalı analizi
A comparative analysis of economic growth in Turkey and in the South Korea within the scope of endogenous growth theories
- Tez No: 253388
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÇALIŞIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Tarihsel süreç incelendiğinde, özellikle sanayi devrimi sonrası döneme bakıldığında, Türkiye de dahil bütün ülkelerde hem bireylerin hem de toplumların yaşam standardının sürekli bir artış trendinde olduğu görülmüştür. Bu refah artışlarının temelinde, Ar-Ge faaliyetleri sonucunda beşeri sermaye tarafından üretilen ve uzun dönemli makro verimlilik artışları sağlayan yeni teknolojiler yatmaktadır.Ekonomik büyümenin uzun dönemli analiz edilmesi gerektiğini ilk kez fark eden Solow ve Swan 1956 yılında yayınladıkları iki ayrı makalede sonradan iktisat yazınına neoklasik büyüme modeli olarak girecek yeni bir model ortaya atmışlardır. Modelde ekonomik büyümenin ana belirleyicisi dışsal olan teknolojik gelişmelerdir. Diğer taraftan Ar-Ge faaliyetleri, nitelikli işgücü ve kamu politikalarının ekonomik büyüme üzerinde etkisi bulunmamaktadır. Neoklasik büyüme teorileri , 1980'li yıllarda endojen büyüme modellerinin ortaya çıkışına kadar ekonomik büyüme literatürüne hakim olmuştur.Uzun dönemli ekonomik büyümenin motoru olarak ifade edilen teknoloji, endojen büyüme teorilerinde içselleştirilmiştir. Romer'e göre yeni teknolojiler Ar-Ge faaliyetleri sonucu ortaya çıkarken, Lucas teknoloji üretiminde beşeri sermaye birikimi üzerinde durmuştur.Endojen büyüme teorileri, Ar-Ge, eğitim, ekonomik istikrar ve kaynakların beşeri sermaye yoğun ve öğrenme potansiyelinin olduğu stratejik sektörlere kaydırılması gibi konularda ekonomik büyümenin gerçekleşmesine katkıda bulunabilecek düzenleyici hükümet müdahalelerinin olması gerektiğini savunur.Bu çalışmanın amacı uzun dönemli ekonomik büyümenin temel belirleyicisinin teknoloji olduğunu vurgulamak, Türkiye ve Güney Kore'nin uyguladığı teknoloji politikalarını inceleyerek karşılaştırmalar yapmaktır. Kalkınma yarışının başlarında Türkiye'den daha fakir olan ve emek yoğun üretim anlayışına sahip Güney Kore'nin son 40 yılda teknoloji üretmede uyguladığı Ar-Ge politikalarının neler olduğunu ve nasıl teknoloji yoğun üretim anlayışına geçtiğini araştırarak Türkiye'ye örnek bir model sunmaktır.
Özet (Çeviri)
When the historical process is examined, especially when the period after the industrial revolution is taken into consideration, it is seen that there has been an increase in life standards of both individuals and societies in all countries including Turkey. New technologies produced by human capital as a result of R&D activities and providing an increase in macro efficiency lie behind this welfare increase.Solow and Swan, the first to realize that economic growth should be analyzed in a long term developed a new model in two papers they published in 1956. This new model would be accepted as neoclassic growth model in economy literature later. In this model the main identifier of economic growth is exterior technological developments. On the other hand, R&D activities, skilled labour and public policy has no impact on economic growth. Neoclassic growth theories dominated the economy growth literature until the development of endogenous growth models.Technology identified as the motor of long-term economic growth is interiorized in endogenous growth theories. According to Romer new Technologies develop with R&D activities, while Lucas focuses on human capital saving in technology production.Endogenous growth theories argue that regulatory government interventions that will contribute to the realization of economic growth in issues including endogenous growth theories, R&D, education, economic stability and conveying the sources to strategic human capital intensive sectors whose learning potential is high.The aim of this study is to emphasize that technology is the main identifier of long-term economic growth, to analyze and compare technology policies implemented in Turkey and in the South Korea. To offer a sample model for Turkey by analyzing R&D policy used in the South Korea, poorer than Turkey in the beginning of development race, in the last 40 years for technology production labour intensive manufacturing and how they turned to technology intensive manufacturing.