Eski Anadolu Türkçesi'nde zenginleştirilmiş fiiller - 14. yüzyıl ışığında -
Verbs enriched in Old Anatolian Turkish -with the light of 14th century-
- Tez No: 253415
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİKRİ TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Yapmış olduğumuz çalışmada ?Eski Anadolu Türkçesi'nde Zenginleştirilmiş Fiiller? incelenerek fonksiyonlarına ve ekleşmelerine göre tasnif edilmiştir. Burada ?Zenginleştirilmiş Fiiller? tabiriyle kastettiğimiz, gramer bakımından aynı yapı içerisinde yan yana bulunan ya da aynı yapı içerisinde gramer ilişkisi içinde bulunan fiil unsurlarıdır. Bu fiil unsurları, sıfat fiil, zarf fiil ve tasviri ek fiildir. Çalışmamızda öncelikle zenginleştirilmiş fiil unsurları, bazı dilcilerin görüşlerinden istifade edilerek açıklanmış ve değerlendirilmiş, ardından da çalışmamıza kaynaklık eden görüşün bu unsurlar hakkındaki izahlarına yer verilmiştir. Daha sonra çalışmamızda istifade ettiğimiz eserler hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Çalışmamızın birinci bölümünde istifade ettiğimiz eserlerden elde ettiğimiz örnekler fonksiyonlarına göre tasnif edilmiştir. Bu tasnif yapılırken zenginleştirilmiş fiillerin hangi yapılardan meydana geldiği göz önünde bulundurulmuştur. Yani sıfat fiil ? sıfat fiil, sıfat fiil ? zarf fiil, zarf fiil ? tasviri fiil gibi başlıklara göre bir tasnif yapılmıştır. İkinci bölümde ise şekle bağlı bir tasnif çalışması yapılmış ve incelediğimiz örnekler ekleşmelerine göre ele alınmış ve bir ekleşmenin hangi fonksiyonlarda bulunduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this paper ?Verbs Enriched in Old Anatolian Turkish? was classified with going into their functions and affixes. We mean verb elements that exist side by side in the same grammatical structure or related with grammatically in the same structure. These verb elements are participles, gerunds, figurative additional verbs. Firstly, verbs enriched were explained and commented with utilizing some linguist? opinions, then interpretations about these elements which illuminated our study took place. Some information about creations utilized for our study took place. In the first stage, Types taken from the creations were classified with their functions. We took into consideration how these verbs consist when we classified. That is to say we classified as participle - participle, participle ? gerund, gerund - figurative additional verb. In the second stage we made a study on classification on the basis of form and types studied on were handled according to their affixes and it is shown that what the function of these affixes is.