Konutlarda enerji verimliliğinin ölçümü için 5-yıldızlı derecelendirme sistemi ve ekonometrik uygulama
5-stars rating model to measure the energy efficiency in residential dwellings and econometric analysis
- Tez No: 253416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN BİRGİLİ, YRD. DOÇ. DR. AYDOĞAN DURMUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
?Enerji, enerji verimliliği, enerji yoğunluğu ve yalıtım? gibi terimler yaklaşık on yıldır birçok sektörde sıkça zikredilen ifadelerdir. Ekonomik hassasiyetinin dışında enerji; stratejik bir meta haline de ulaşmıştır. Dolayısıyla mevcut enerjinin ne kadar verimli tüketildiği özellikle Türkiye gibi enerjide dışa bağımlı ülkeler için çok daha büyük bir önem arz etmektedir.1970'lerden bugüne Japonya'da ve birçok gelişmiş Batılı ülkede enerjinin verimli kullanımı için akademik çalışmalar ve uygulamalar yapılmaktadır. Söz konusu çalışmalar ?Sanayi, Binalar, Ulaştırma, Elektrik Üretim-İletim-Dağıtımı ve Elektrikli Ev-Ofis Gereçleri? konularını içermektedir. ?Binalarda Enerji Verimliliği? toplam enerji tüketimi içerisinde çok önemli bir paya sahiptir ve diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de binaların çok büyük bir kısmı konutlardan oluşmaktadır. Bu noktada yapılması gereken; mevcut tüketim miktarını azaltarak konutlarda enerji verimliliğini artırmak olacaktır. Dolayısıyla gönüllüğe dayalı uygulamalar, bilinçlendirme çalışmaları, binaların ısı yalıtımında yüksek bir standardizasyon oluşturmak, cezai yaptırımların tesisi ve enerji verimliliğinin ölçülmesi gibi ana başlıklar üzerinde çalışılmalıdır.İlgili amaçlar doğrultusunda Türkiye'de; konutlarda yüksek teknolojiye dayalı ısı yalıtımı sistemleri ve enerji verimli gereçler kullanılmalıdır. Oysa ülkemizde mevcut durumda konutların envanteri çıkarılamamakta üstelik % 85'inin kaliteli bir ısı yalıtım sistemine sahip olmadığı tahmin edilmektedir. Yukarıda ifade edilen sorunların aşılması amacıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Bayındırlık ve İskân Bakanlıkları, ?Enerji Verimliliği Kanunu? ve ilgili yönetmelikleri çıkararak uygulamaya koymuşlardır. Yasal temele göre de; binaların ve dolayısıyla konutların enerji verimliliklerinin ölçümü ile etiketlenmeleri bu konudaki başlıca çalışmaları teşkil edeceklerdir.Bu bağlamda binaların enerji performanslarının derecelenmesi ve etiketlenmesi için ?Enerji Kimlik Belgesi? ve ?Enerji Verimliliği Derecelendirme Modelleri? hazırlanmaktadır. Konutlarda enerji verimliliğinin ölçümü için hazırlanan 5-Yıldızlı Derecelendirme Sistemi de bunlardan birisidir. Söz konusu Sistem'in enerji verimliliğinin artırılması amacı güden kuruluşlar için uygun bir ölçek olması iddiası bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The terms as ?energy, energy efficiency, energy intensity and insulaton? are frequently mentioned in many sectors for the last ten years. Furthermore as a term; ?energy? becomes a strategic situation in addition to be an economic sense. So it has become a more important position for energy dependent countries like Turkey whether how efficient is the current energy consumed.Many academic studies and practise aimed at the efficient use of energy were made in Japan and developed western countries until today since 1970s and these studies included the areas; ?industry, buildings, transportation, generation-transmission-distribution of electricity, office and dwellings wares ?. ?Energy Efficiency In the Buildings? is one of the most influential areas related to the total energy efficiency. Also in Turkey as the others; a large portion of the buildings means the residential dwellings (houses). The issue has to be done for this purpose is; to increase ?energy efficiency in residential dwellings? for decreasing the current amount. Volunteers? applications, public awareness activities, standardization of good quality in building?s insulation, sanctions and measurement of energy efficiency should be the main topics to increase this.To base on the target, quality of insulation in accordance with, equipment and superior technology of the installation should be done for the residential dwellings. Anyway inventory of the buildings in Turkey is not proper, moreover, nearly 85 % of the Turkish buildings haven?t insulation systems of good quality. Therefore; Ministries of Energy and Natural Resources, Housing and Public Works have prepared ?Energy Efficiency Law? and related regulations to study and achieve the problems mentioned above. As to the legal basis; degreeing of the energy efficiency and labelling of the buildings-residential dwellings should be the major steps.To this end ?energy identity license? and ?energy efficiency rating models? are to be prepared for labelling the buildings. 5-Stars Rating Model to measure the energy efficiency in residential dwellings is prepared to do the purposes told above. It is considered that the 5-Stars Rating Model to label the energy efficiency would be a proper scale for all the institutions to uphold energy efficiency.