Okul yönetiminde kullanılan online uygulamalara yönelik yönetici ve öğretmen görüşleri
Administrators and teachers? views about online management application in the school management
- Tez No: 253481
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN BAYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu betimsel araştırma, Sakarya ili merkez ve ilçelerindeki ilköğretim okullarındaki yönetici ve öğretmenlerin okul yönetiminde kullanılan online yönetim uygulamalarına yönelik görüşlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın evrenini, Sakarya ilindeki ilköğretim okullarında görev yapan okul müdürleri, müdür yardımcıları ve öğretmenler oluşturmaktadır. Sakarya ilindeki 47 ilköğretim okulu rast gele seçilmiştir.Araştırma verileri anket formu yardımıyla toplanmıştır.Anketler Sakarya il merkezindeki toplam 47 adet ilköğretim okuluna dağıtılmıştır. 47 adet ilköğretim okulundan, 40 'i müdür, 74 `i müdür yardımcısı ve 114 olmak üzere toplam 114 okul yöneticisi ve 194 öğretmenden geri dönüş olmuştur. Yedi ilköğretim okulundan gönderilen anketler dönmemiştir. Çalışma kapsamında 114 okul yöneticisi ve 194 öğretmen bulunmaktadır.Yapılan analizlere ve bulgulara bakıldığında sonuç olarak, yöneticiler ve öğretmenler okul yönetiminde online yönetim uygulamalarının kullanılmasına yönelik olumlu görüş sergilemişlerdir.Araştırma sonucunda elde edilen bulgular şunlardır:?Online okul yönetim uygulamaları okulun kırtasiye masraflarını azalttığı,?Online okul yönetim uygulamaları öğrenci işlemlerinin yapılmasında ve takibinde kolaylık sağladığı,?Öğretmenlerin yönetime daha aktif katılımını sağladığı,?Okullarda bulunan teknolojilerin online okul yönetim uygulamalarını kullanmak için yeterli olduğu,?Öğrenci ? Veli, Öğrenci ? Öğretmen, Öğretmen- Veli ve Veli ? Yönetici etkilemişini arttırdığı,?Öğretmenlerin öğrencilerle ilgili bazı bilgilerin(okunan kitap sayısı, her ders için davranış notu) girişlerinin fazla olduğu yönünde görüş belirttikleri sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive research has been made to determine the views of administrators and teachers in primary schools of Sakarya about the online applications that are used for school management.Participants of this research are the administrators and the teachers working in the primary schools of Sakarya.The research data has been obtained through the agency of public research. A public survey has been applied total 47 primary schools in Sakarya .The respondents included 114 administrators and 194 teachers. The public surveys delivered to seven schools haven?t been returned. This study includes 114 administrator and 194 teachersThe analysis and data of this research indicates that the teachers and the administrators are positive about using the online management application.Followings are the research findings:?Online school applications decreases the stationery expenses of schools?Online school applications make it easy to manage the student procedures?İt makes the teachers participate in the school managing more actively?The technological equipment of the schools is adequate to implement online school managerial applications.?It improves Student-parent, student-teacher, teacher-parent and parent-administrator relationship?Teachers indicate that student data entry such as; the number of books read by students and giving student behavior assessment marks in each lesson is too much.