Türkiye'ye yönelik doğrudan yabancı sermaye yatırımları
Foreign direct investment into Turkey
- Tez No: 253486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. KEMAL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Uluslararası piyasalarda serbestleşme sürecinin hız kazanmasıyla, gerek sanayileşmiş gerekse tasarruf ve yatırım yetersizliği duyan ülkeler, doğrudan yabancı sermaye yatırımlarını çekebilmek için çaba sarf etmektedir. Ayrıca bu yatırımları ülkeye çekebilmek, ekonomilere sermayenin yanı sıra teknoloji, istihdam, üretim ve geniş dış pazar avantajları gibi birçok katkı sağladığı için, doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ülkelerin kalkınmalarını genel olarak olumlu etkilediği kabul edilmektedir.Türkiye Ekonomisinin kuruluş yıllarından başlayarak kronikleşen ödemeler dengesi açıkları ve 1980 sonrasında gerçekleşen finansal serbestleşme süreciyle, doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ülke ekonomisinde ne gibi etkiler ortaya çıkardığının araştırılması ve elde edilen bulgular ışığında değerlendirilmesi bu çalışmanın temel konusunu oluşturmaktadır. Bu amaçla, literatür ve istatistikler başta olmak üzere, değişik bakış açılarını kapsayan pek çok bilimsel eserden yararlanılmıştır.Çalışmanın amacı öncelikle Türkiye Ekonomisi'nin kuruluşundan günümüze ödemeler dengesinde görülen değişimleri gözler önüne koymak ve daha sonra bu değişimlerde doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının etkilerini dönemler itibariyle incelemektir. Son olarak, doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ekonominin itici unsurlarını nasıl etkilediğini sergileyebilmek için Türkiye'de 500 büyük firma içindeki yabancı sermayeli firmaların hareketleriyle, doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının Türkiye Ekonomisi'ndeki yerini belirlemektir
Özet (Çeviri)
Both industrialized countries and the ones which are lack of saving and investment try to attract foreign direct investments while the liberalization process in international markets increases. Moreover it is regarded that foreign direct investment affect development of countries in a positive way in general since attracting these investment into the country provides a number of contributions such as technology, employment, production and wide market advantages further to investment itself.The basic topic of this study is analyzing and considering what kind of affects FDI bring in the financial liberalization process after 1980 while the (balance of payment) deficit has been chronic since the foundation years of Turkish Economics. A lot of scientific studies including different views have been used for this study.In order to demonstrate how FDI affect the dynamic and impulsive aspects of Turkish Economics. We have use the behaviors of the firms with foreign capital which are placed in the first 500 firms in Turkey.We have analyzed the properties, reasons and the benefits it brings to the domestic country in a theoretical approach.