İlköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin maruz kaldıkları psikoşiddetin (mobbingin) örgütsel güven düzeyine etkisi
The effect of the psychological violence teachers experience in primary schools on their organizational trust level
- Tez No: 253487
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmanın amacı ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin maruz kaldıkları psikoşiddetin (mobbingin) örgütsel güven düzeyine etkisini incelemektir. Aynı zamanda bazı değişkenlere göre okullardaki örgütsel güven düzeyinin farklılaşıp farklılaşmadığını test etmektir.İlişkisel tarama modeliyle yapılan bu araştırmada Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ve özel ilköğretim okullarında çalışan 385 öğretmene ?Psikoşiddet Ölçeği?, ?Örgütsel Güven Ölçeği? ve kişisel bilgi formu uygulanmıştır.Araştırmanın sonucunda ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin maruz kaldıkları psikoşiddet düzeyi ile örgütsel güven düzeyi arasında negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmada ortaya çıkan bir diğer sonuç 0-10 yıl görev süresine sahip öğretmenlerin 11-20 yıl görev süresine sahip öğretmenlerden daha çok psikoşiddet davranışına maruz kalmakta olduğudur. Ayrıca örgütsel güvenin iletişim alt boyutu açısından görev süresi 0-10 yıl olan öğretmenlerin, görev süresi 11-20 yıl ve 21 yıl ve üzeri olanlara göre daha düşük iletişim ortamı puanlarına sahip oldukları bulunmuştur.Araştırma sonuçlarında ilköğretim okullarında görev yapan branş öğretmenlerinin maruz kaldıkları psikoşiddet düzeyinin sınıf öğretmenlerine göre daha fazla olduğu ve sınıf öğretmenlerinin örgütsel güven düzeyinin de branş öğretmenlerine göre daha fazla olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effect of psychological violence (mobbing) that primary school teachers experience, on their organizational trust level and besides, to test whether organizational trust level in schools change according to some variables.The research is a relational survey model. ?Psychological Violence Scale? ?Organizational Trust Scale? are applied to 385 teachers in official and primary schools of Ministry of Education and their personal information form were filled.According to our analysis, a negative and significant correlation is found between the psychological violence teachers experience at primary schools and their organizational trust level. Another result of the study is that teachers who are serving for 1-10 years, experience more psychological violence compared to their colleagues serving for 11-20 years. Moreover, for the ?communication? dimension of organizational trust, teachers who are serving for 0-10 years are found to have lower communication points than the ones serving for 11-20 years and more.According to the analysis, it was found that in primary schools, the level of psychological violence cource teachers experience are more than the class teachers do and the organizational trust level of the class teachers is higher than those of the course teachers.