Refik Halit Karay'ın romanlarında kadın ve kadın eğitimi
Women and women education in the novels of Refik Halit Karay
- Tez No: 253532
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABAHADDİN ÇAĞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Refik Halit Karay, hem edebiyatçı hem de gazeteci kimliğinin kendisine verdiği gözlem gücüyle, toplumsal değişmelere paralel olarak, kadınların sosyal hayatlarında ve ruh dünyalarındaki çatışmaları romanlarına yansıtır. Romanlarında kadını; aşk, cinsellik, namus, din, beğenilme arzusu, sadistlik, kadının bilinmezliği, mazoşist sevgi ihtiyacı, eğitim ve toplumla çelişen veya uyuşan yönleriyle ele alır. Ayrıca romanlarında yaşadığı döneme hâkim olan moda, sinema ve aşk romanları gibi popüler kültür ürünlerine de yer verir. Bu sayede, kadının gündelik hayatı ve egemen kültürün onu nasıl yönlendirdiği gibi unsurları romanlarına yansıtır. Ayrıca kadın eğitimini, mensup olduğu toplumsal sınıfa göre değerlendirir. Böylece ülkenin, toplumun orta sınıfından gelecek eğitimli ve halkın değerleriyle uyumlu kadınlarla birlikte gelişeceğine inanır. Bu nedenle kadın eğitimine önem verir.Refik Halit Karay, romanlarında aşka dayalı evlilikleri savunur. Bu evliliklerde birbirini sevenler arasında denklik arar. Bu denklik âşıkların bilgili, görgülü olmasından ve dış güzellikleriyle kişiliklerinin uyumundan oluşur. Romanlarındaki bazı kadınlar, çevre ve ailenin etkisiyle bu denkliği aramazlar. Gerçek aşkın değerini ise lüks yaşamak için yaptıkları yanlış evliliklerden sonra anlarlar. Bunun bedelini de ya mutsuz evliliklerini devam ettirerek ya da evlilik dışı ilişkilere mahkum olarak öderler. Yazarın romanlarına genel olarak bakıldığında kadınlar, gerçek aşkın peşindedirler. Güven duydukları erkeklere, tutkulu bir aşkla bağlanırlar. Bu aşkı elde etmek konusunda, girişkendirler. Romanın başından sonuna kadar bazı kadınlar, sevdikleri erkekleri, farklı kimliklere bürünerek, yalan söyleyerek, onları şaşırtarak ve cinselliklerini kullanarak kendilerine bağlarlar. Ayrıca bu kadınlar, kendilerinden yaşlı bir erkekle evlenerek hayatlarını yeniden kurarlar. Böylece koptukları sıradan yaşamlarına geri dönmenin huzurunu duyarlar. Bazıları ise geleneğe bağlı yaşamları ve tutarlı davranışlarıyla erkeklerin ideal kadını durumundadırlar. Bu nedenle Refik Halit, romanlarında aşkı, kadınların batılılaşma süreciyle koptukları sıradan yaşamlarına yeniden dönmek için bir araç olarak ortaya koyar.Sonuç olarak Refik Halit Karay, batılılaşma süreciyle yaşanan toplumsal değişimi, kadın üzerinde odaklamış ve kadının yaşadığı değişimi, kadın-erkek ilişkileri zemininde, sosyolojik ve psikolojik unsurları göz önünde bulundurarak anlatmıştır.
Özet (Çeviri)
Refik Halit Karay, -with the strength of observation he acquired both as literature man and journalist - reflects the conflicts had by women in their social life and spirits in his novels parallel to changes in society. In his novels, he takes up such topics as Women, sexuality, Honor, Religion, The desire for being admired, Sadism, The Mystery of Women and The need for Masochist Love, with regard to their clashing and fitting aspects of society. In addition, He includes some Popular Culture mediums like, Fashion, Cinema, Novels of love predominating the period during the time he lived into his novels. That he includes those popular culture mediums in frequent terms brings up the elements like ordinary lives of women and how the ruling culture guides them and appreciates the women according to the social class they belong to. In the result of that evaluation, He believes in development of society with effect of women of middle class not contradicting with the values of people in public.In his novels, Karay defends the marriages established with strength of love. In those marriages, he seeks for equality between the lover and loved. This equality is made up of the lovers? being intellectual, social, beauty and the mutuality of their characteristics. Some of the women in his novels do not look for that equality as they are under the influence of circumstances and their family. They will realize the value of real love after the mistaken marriage they had at the cost of luxurious life. They will pay for it either leading an unhappy marriage or having another affair with a man. When we consider the author?s novels in general, the women are seen in search for real love. They commit themselves to the man they love with a passionate love. They are challenging in order for getting the love they have targeted. From the beginning to the end of the novels some women captivate the men they love playing up in different personality, lying, confusing and using their sexuality against them. In the end the women having contradiction with society rearrange their life getting married to an older man. Thus, They experience the welfare of returning to the life they once broke off. Yet, Some are still ideal of men with their ties to traditions and coherent conducts. For those reasons, Refik Halit puts forward love as medium women use to return back their ordinary lives off which they broke with the westernization process.In Conclusion, Refik Halit Karay, focused the changes of society experienced with westernization process on the women and explained the change the women had on the basis of men ? women relationship regarding sociologic and psychological components.