Yeni yönetim yaklaşımları doğrultusunda çalışanların işyeri iç yönetmeliklerinin uygulanmasına bakış açısının incelenmesi: Kamuda bir uygulama
The study of the aspects of the employees from the application of internal regulations in the direction of new management approaches: An application in public sector
  1. Tez No: 253545
  2. Yazar: DİLEK ERDEN BİÇİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ODAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Önceleri, işletmeler için makineden farksız olan insan kaynağının iş yaşamındaki rolünün değişimi ile ortaya çıkan yeni yönetim yaklaşımları doğrultusunda, insan faktörünün yönetimine bakışı ve çalışma koşullarını belirleyen unsurlar büyük farklılıklar göstermiş ve çeşitlenmiştir.İşyerindeki çalışma düzenine ilişkin koşulların en temel belirleyicilerinden olan işyeri iç yönetmelikleri, genel çalışma şartları, çalışma süreleri, çalışma ve dinlenme zamanları, hafta tatili, yıllık izinler, iş sağlığı ve güvenliği, işçilerin toplu taşınması, yemek ve diğer sosyal yardımlar, disiplin ile işe son verme gibi konularda, çalışma düzenine ilişkin koşulları belirlemekte olup, kapsamı dahilindeki bütün işçiler için geçerli olmaktadır.Değişen yönetsel ihtiyaçlar doğrultusunda, yeni yönetim yaklaşımlarının getirisi olan uygulamalar, yazılı kural ve prosedürler ile çalışanların işyeri iç yönetmeliklerinin uygulanmasına bakış açısı arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmaya yönelik bu çalışmada, kamu sektörü incelenmiştir.Birinci bölümde; yönetim kavramına değinilerek, tarihsel süreç içinde, çalışma yaşamının bir gereği olarak gelişen yönetim yaklaşımları incelenmiş ve günümüzdeki çağdaş bakış açıları değerlendirilmiştir.İkinci bölümde, çalışma koşulu kavramına değinilerek, iş hukuku kapsamında çalışma koşullarını düzenleyen yazılı ve yazılı olmayan kurallar ile işyeri iç yönetmeliklerinin geçmişten günümüze ortaya çıkış ve değişim süreçleri incelenmiş ve günümüz koşullarında işyeri iç yönetmeliklerinin genel kapsamına yer verilmiştir.Üçüncü bölümde ise; İzmir ilinde, yeni yönetim yaklaşımlarını uygulamakta olan ve işyeri iç yönetmeliğine sahip bir kamu kurumuna bağlı işyerlerinde yapılan alan çalışması kapsamında, yeni yönetim yaklaşımları doğrultusunda çalışanların işyeri iç yönetmeliklerinin uygulanmasına bakış açısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The elements that determine the aspects from the management and working conditions of human factor have changed and varied in the direction of new management approaches that appeared with the change of the role of human resource in occupational life which was once no more different than a machine for business organisations.The internal regulations that are one of the most essential determiners about the conditions of working order determine the conditions about working order like general working conditions, working hours working and resting hours, weekly vacations, annual leaves, occupational health and safety, mass transport of employees, food and other social relieves, and laying off in accordance with discipline; and they are valid for all the employees who are concerened.In this study that researches whether there is a connection with the perspective of empoyess towards internal regulations and the written rules and procedures in the direction of changing managerial needs, the applications that are the advantages of new management approaches, public sector was studied.In the fist part, mentioning the management concept, the management approaches that have been developing as a need of working life from past to present have been examined and the contemporary perpectives have been evaluated in the historical process.In the second part, mentioning the working condition concept, the occurence and changing process of internal regulations with the written and unwritten rules that regulate the working conditions within labor law have been examined from past to present and the general scope of internal regulations under the present conditions have been mentioned.As for the third part, the new management approaches? effect to the perspective of employees towards the application of internal regulations in the scope of field work that was performed within the establishments that are connected with a public institution in İzmir which has internal regulations and where new management approaches have been applied.