A comparative study on terrorism and state responses: The American and British experiences
İngiliz ve Amerikan deneyimleri bağlamında; terör ve devlet refleksleri üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 253561
  2. Yazar: AYŞEGÜL EKİNCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ŞEVKET OVALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Liberal devletlerin doğasında bulunan güvenlik ve özgürlük dengesi, modern terörizmin tehditlerinden etkilenmiştir. Bu tezde, 11 Eylül 2001 ve 7 Temmuz 2005 terör saldırıları baz alınarak devletlerin teröre verdiği tepkiler incelenmiştir. 11 Eylül ve 7 Temmuz terör saldırı boyutları, failleri ve kısa vadeli sonuçları bakımından incelenmiş ve kıyaslanmıştır. Kendi topraklarında terör tarafından vurulan Amerika ve İngiltere'nin spesifik olarak bu saldırılara verdiği tepkiler, terörle mücadele yasaları bağlamında incelenmiş ve kıyaslanmıştır. Amerika'da 11 Eylül sonrası çıkan Patriot yasası ve İngiltere'de 7 Temmuz sonrası çıkarılan 2006 Terör Yasası bu amaçla incelenmiş ve kıyaslanmıştır. Ayrıca bu yasaların temel hak ve özgürlüklere getirdiği kısıtlamalar, incelenmiş ve kıyaslanmıştır. Anti-terör yasalarının temel hak ve özgürlükler üzerinde ki etkisi, güvenlik ve özgürlük dengesi ekseninde incelenmiş ve kıyaslanmıştır. Sonuç olarak bu tez, İngiltere ve Amerika arasında bulunan özel ilişkiye rağmen, anti-terör yasaları çerçevesinden bakıldığında güvenlik ve özgürlük dengesinde iki ülke arasında farklılıklar bulunduğunu iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
The natural balance between security and freedom in liberal states has been challenged by modern terrorism. In this thesis; the state responses in the light of the terrorist attacks on the September 9, 2001 and July 7, 2005 is analyzed. The terrorist attacks on September 11 and 7 July is analyzed and compared in the scale, perpetrators and immediate results. The state responses of United States and United Kingdom, specific to their reactive antiterrorism legislations to the attacks in their homeland, is analyzed and compared. The Patriot Act of United States and the Terrorism Act of 2006 of United Kingdom is analyzed and compared. Also the criticisms of these legislations, as challenging basic freedom and liberties is analyzed and compared. The effects of anti-terrorism legislations on freedom and liberties is analyzed and compared considering the balance between freedom and security. Finally, this thesis claims that even if there exist a special relationship between United States and United Kingdom; there are differences between two states considering the balance of freedom and security in the framework of anti-terrorism legislations.