Nationalist movements and the international system: A comparative study with particular reference to Turkey
Ulusal hareketler ve uluslararası sistem
- Tez No: 52097
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GARETH WİNROW
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Kısa özet Bu çalışmada ulusal (veya milliyetçi) hareketlerin toplum, devlet ve uluslararası sistem ile olan karşılıklı etkileşimleri incelenmektedir. Bu amaçla ulusçuluk, ulusçu hareketlere yol açan nedenler, uluslararası sistem gibi konularındaki kuramsal yaklaşımlar ele alınmıştır. Bu kuramsal açıklamaların yapılmasındaki amaç, alan çalışmaları için bir tartışma zemini oluşturmaktır. Karşılaştırmak amacıyla gelişmiş, gelişmekte olan ve eski sosyalist ülkelerden örnekler ete alınmıştır. Bu hareketlerin ulusal ve uluslararası boyutları/etkileşimleri incelendikten sonra, ulusal sorunların çözümü için alternatif politikalar önerilmiştir. Ulusçuluk konusundaki her bir yaklaşımın değişik hareketler, zamanlar ve yerlerdeki gelişmeleri açıklamada yeterli olmadığını açıkladıktan sonra ulusal/toplumsal hareketler arasındaki ilişkiyi ve bu hareketlerin hangi toplumsal, ekonomik ve siyasal ortamlarda doğdukları ve geliştiklerini inceledik. Genel olarak ulusal hareketler isteklerini“ulusların kendi geleceklerini belirleme hakkı”na dayandırırlar ve bunun ayrılık hakkımda içerdiğini iddia ederler. Bu nedenle bu hakkın ne olduğu ( ve de ne olmadığı) konusu üzerine bir tartışma ile konuya açıklık getirmeye çalıştık. Ulusal hareketlerin karşılaştıkları engelleri ve ele geçirdikleri olanakları anlayabilmek için, bu hareketlerin yer aldıkları toplum, devlet ve uluslararası sistem' i, ve toplumsal güçler ile devlet ve uluslararası sistem arasındaki bağımlı ilişkileri inceledik. Kuzey İrlanda, Quebec ve Basque sorunlarının yüzyıllarca yıldır devam eden anlaşmazlıkların ve 20. yüzyılda yapılan yanlışlıkların bir sonucu olarak nasıl bir çıkmaza girdiğini, ve İrlanda'da din'in, Quebec'de din ve dil'in, Basque bölgesinde ise etnik kimliğin ulusal hareketlerin gelişmesi ve sürdürülmesinde nasıl rol oynadıklannı belirttik. VIIIEski sosyalist ülkelerde ise toplumsal, ekonomik ve siyasal taleplerin zamanında önlem alınmadığı veya alınamadığı için sistemin çıkmaza girdiğini gözledik. Kürt sorununun, bölgenin stratejik önemi nedeniyle bölgesel ve uluslararası müdahalelere ne kadar açık olduğunu gözlemlemek amacıyla son derece önemli bir alan çalışması olabileceğini düşünüp konuya bu açıdan yaklaştık. Ayrıca, birçok akademisyenin aksine ekonomik sorunların ve baskıcı politikalann bir tarım toplumunda nasıl güçlü bir milliyetçi örgütlenme yaratabileceğinede tanık olduk. Lazlar üzerine yaptığımız araştırma ise milliyetçi örgütlenmelerin/hareketlerin kaçınılmaz olmadıklarının kanıtlamıştır. Milliyetçi hareketlerin diğer ulusal ve uluslararası güçlerden bağımsız hareket ettikleri düşünülemez. Ayrıca, devletlerin ekonomik-askeri bağımlılık dereceleri onların milliyetçi/ayrılıkçı hareketlere karşı tutumlarımda etkilemektedir. Milliyetçi hareketlerin geliştiği bölgenin/bölgelerin ekonomik/stratejik önem dereceside dış müdahalelerin (özellikle merkezi ülkelerin) düzeyimde belirlemektedir. Milliyetçi hareketler, bir taraftan içinde bulundukları sistemin kendilerine sunabileceği olanakları kullanırken, diğer tarafdan bu sistemin kendilerine dayatacağı çözümlere duyarsız kalamayacaktır ve gelişen koşullara göre taleplerinde/amaçlarında yeniden düzenlemeler yapmak zorunda kalabilecektir. Milliyetler sorununun çözümü için bir çok ülkenin toplumsal güçlerin baskısı karşısında tavizkar tutum içine girdikleri görülmüş ve değişik öneriler öne sürülmüştür. Bizim bulgularımıza göre hiç bir öneri tek başına dünyanın değişik bölgelerinde gelişen tüm sorunları çözmek için yeterli değildir, fakat her bir önerinin uygulamaya konulabileceği alanlarda yok değildir. Toplumsal-ekonomik ve siyasal konularda ulusal/uluslararası alanda düşük düzeyde bir uzlaşmanın varlığı gözlemlenmektedir (veya azınlığı oluşturan bir gurup aktörün uzlaşması). Ulusal/uluslararası düzeyde adil bir ekonomik ve siyasal kurumun yokluğu sonucu yine ulusal/uluslararası düzeyde hareket eden güçler/aktörler kendi kazanımlarını artırmak için güc'ü çok önemli bir araç olarak görmekte ve fırsat buldukça güç kullanma yoluna gitmektedirler. Toplumsal-ekonomik ve siyasal kazanımları güç yoluyla artırma yarışının bir IXparçası haline getirilen ulusal ve uluslararası yapılar toplumsal ve uluslararası uzlaşmacı/barışçı olanakları azaltmakta ve bunalımın süreklileşmesine yol açmaktadırlar. Milliyetler sorununun çözümü için toplumsal yapıların demokratikleştirilmesi gereklidir. Bunun yanısıra, uluslararası sisteminde demokratikleştirilmesi şarttır. Bu demokratikleştirme ulusal ve uluslararası düzeyde toplumsal- ekonomik ve siyasal alanları kapsamalıdır. Toplumsal-ekonomik, ve siyasal alanlardaki ulusal ve uluslararası düzeylerdeki eşitsizlikler, her zaman için değişik biçimlerde (toplumsal/milliyetçi), var olan yapılanmalara karşı radikal tepkilere yol açabileceklerdir. x
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this paper is an attempt to assess comparatively the emergence and consolidation of the nationalist movements with particular reference to Turkey, and the impacts/challenges which this nationalist movement poses for society, state and the international system/order. Before this, it is necessary to consider in more detail why nationalist movements occur (i.e. Kurdish case), why did the Laz case has followed a different path, and the particular forms they take; whether these challenges are likely to be successful; what are the implications of the existing international system for societies and the states; how international organizations are concerned with the domestic issues, and to what extent they are able to influence states' behaviour domestically/internationally; what kinds of national and international ends do these organizations serve? In this work, the first part is concerned with the theoretical discussions in order to provide a basis upon which the issues can be discussed. After discussing different approaches to the emergence and consolidation of nationalism, I have provided a theoretical discussion on nationalist and social movements in order to illustrate the similarities and differences that these movements present. Chapter 4 is introduced in order to see the impact of national self-determination and secession on society, state and the international system. In chapter 5, an attempt was made to examine the relations/interactions between societal actors, state and the international system. Chapter 6 is introduced in order to critically apply theoretical approaches on, and to make a comparison between different experiences (from developed western societies such as Quebec in Canada, the Basque in IVSpain, Northern Ireland in the United Kingdom, through socialist experiences focusing on the former Czechoslovakia, Yugoslavia and the Caucasus, to the developing world such as the Kurdish case in Turkey). After discussing the interactions between social forces, state and the international system, I have selected the Kurdish and Laz cases in Turkey in order to allow comparison of the two diverse experiments in the same state territory. We will also see how the economic and military dependency of Turkey effect political decision making of the central authority. The Kurdish case will also provide us with a good example in order to see regional as well as major power intervention and competition as a result of the strategic importance of the region. Each area may contain political, economic and cultural peripheries with similar or contrasting histories, traditions, cultures and political and economic forces, prompting different responses from time to time and from place to place from the central state. While Western experiments bear similarities in themselves, and former socialist countries illustrate identifiable experiences, nationalist movements in the developing world are peculiar to that area. A distinguishing feature of nationalism in the developing world is that; the central authority may not be able to provide the necessary investment in the region (in order to create employment, provide health services, education etc.) where an ethnic group resides, in order to integrate local people within the country's mainstream social-economic, political process. A central authority's inability to deliver the necessary 'goods and services' may alienate a section of an ethnic group, create dissatisfaction among them and lead to nationalist-ethnic mobilization. Fear of ethnic separation may lead to state oppression. This, in turn, may create more resistance from the ethnic group, and thus increases conflict. In the developed world, states have the capacity to integrate a peripheral ethnic group into the existing social-economic, political structure. But, long term conflicts have already created loss of confidence in the central authorities among some members of ethnic groups (as in the Basque and Northern Irish case, around 10-15 per cent of voters support extreme vnationalist organizations). In the socialist experiences, alienation of the peripheral elite, as well as people who respond to nationalist leaders' call for mobilization, coupled with economic difficulties, are the main causes of nationalist as well as social movements. This makes reconciliation and a tolerated settlement difficult to achieve. I will concentrate on the Kurdish case in Turkey (because the PKK has developed as a strong nationalist movement in the region) when assessing the Kurdish movements in Iraq since it is difficult to isolate these two from each other. We will see that the intensity of each movement has varied from case/time-place to case/time- place. I have introduced the Laz case in Turkey where nationalism is absent. In this case I argue that, under particular conditions, some ethnic groups may choose voluntary participation in the existing social, political structure. Absence of an ethnic mobilization depends on the level of an ethnic group's demands and the accommodating abilities of a particular central authority. The chapter which follows considers the impact of particular nationalist movements' activities on societies, states and the international system; international concern for human rights, including minority rights, and terrorism. These issues bring in the involvements of internal/international actors into the domestic/international affairs of states, and put into question countries' sovereignty. Finally, the 'Conclusion' ties together the main arguments of the thesis. Although academics agree that nationalism is one of the key political ideologies of the nineteenth and the twentieth century, they differ concerning the definition, meaning, origins and consequences of it. For some, nationalism is a positive force in world politics and it provides the basis for equality among different groups. For others, it may play an integrating role as well as a disintegrating one for the actors involved. Some approaches begin with an acceptance of its importance in international relations. I will look at social-economic, political and territorial demands of ethnic groups and the responses of the states and the other international actors to these particular demands. Addressing people's dissatisfaction on social- economic, political issues, nationalist movements resort to secession/ VInational self-determination and couch their demands for autonomy, federation, statehood in the language of nationalism. These give rise to conflicting responses mainly because they are both an integrative and disintegrative force; and its effects on individuals, societies, states and the international system are uneven and differentiated. The approaches of different scholars mostly share an awareness of the domestic and international dimension of nationalist movements, they discuss the ways in which the domestic as well as the international system produces and sustains nationalism. These movements cannot be immune from the developments in the existing domestic and the international system. These systems are, in turn, affected by the diversities of activities and experiences of the nationalist movements. VII