Geçirimsiz bir zemin üzerine oturtulmuş toprak bent gövdesinden sızmanın hesaplanmasında kullanılan bazı eşitliklerin uygulanma olanaklarının Hele-Shaw Viskoz sıvı analog modeli ile incelenmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 25358
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN GEMALMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
52 7. ÖZET Bu araştırmada geçirimsiz zemin üzerine oturtulmuş bir toprak bentten sızmanın hesaplanmasında kullanılan bazı eşitliklerin Hele-Shaw Viskoz Sıvı Analog Modeli ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Denemeler için labaratuvarda 70 cm boyunda, 50 cm yüksekliğinde 0,8 cm kalınlığında ve aralarında 3 cm açıklık bulunan cam plakalarla bir Hele-Shaw Analog Modeli hazırlan mıştır. Model içerisine taban uzunluğu 50 cm olan 11 farklı şev durumu için hazırlanmış bent gövdeleri yerleştirilerek ölçümler yapılmıştır, ölçümler memba tarafındaki 3 farklı seviye için mansap tarafında 3 ' er seviyede yapılmıştır. Modelden ölçülen değerler viskozite-sıcaklık grafiğinden alman kinematik viskozite (y=2,72 cm2/sn) değeri kullanılarak 22 °C'a göre düzeltilmiştir. Düzeltilmiş model değerleri ile formül değerleri arasın da korrelasyon ve t testleri yapılmıştır. Model değerleri ile Dupuit, Schaffernak-Van Iterson, L. Casagrande ve Pavlovsky çözümlerinden elde edilen değerler karşı laştırılmıştır. Model ile Dupuit çözümü arasında 0,9927, model ile Schaffernak-Van Iterson çözümü arasında 0,9618, model ile L. Casagrande çözümü arasında 0,9618 ve model ile Pavlovsky çözümü arasında 0,9426 korrelasyon katsayıları elde edilmiştir. Model ve formüllerin ortalama değerleri t testiyle test edilmiştir. t testleri sonucunda bütün şevlerde model53 değerleri ile formül değer lerinin karşılaştırılmasında ihtimal düzeyi P>0,05 bulunmuştur. Yapılan korrelasyon ve t testlerinden model değerleri ile formül değerleri arasında istatistik olarak fark b ulunamamı ştır. Bu sonuçlara göre modelle en uygun değerleri veren eşitlik Dupuit eşitliği olmuştur.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY The purpose of this study is to evaluate the practibility of some equations used in the calculation of seepage from an earth dam place on an impervious base by using Hele-Shaw Viscous Fluid Analog Model. For the laboratory experiments an Hele-Shaw Analog Model with 70 cm long, 50 cm height, 0,8 cm thick and 3 cm space between glass plate was prepared. Measurements were made by settling dam bodies prepared for 11 different slope conditions with 50 cm base long in the model. The measurements were made with 3 levels at the downstream side for 3 different levels at the side upstream. The values measured from model were corrected according to 22 °C by using kinematic viscosity (V=2.72 cm2/sn) obtained from temperature-viscosity graphic. Correlation and t tests were conducted between the corrected model values and formula values. Obtained values from solutions of Dupuit, Schaffernak-Van Iterson, L. Casagrande and Pavlovsky were compared with values of model. Correlation coefficient were found as follows respectively : Between model and Dupuit solution 0,9927, model and Schaffernak-Van Iterson solution 0,9618, model and L. Casagrande solution 0,9618 and model and Pavlovsky solution 0,9426. Avarage values obtained from model and formula were55 tested with t tests. As the result of the comparions from t test model values and formula values in all slopes, the probablity level were found to be P>0,05. Any statistical difference was not found between the model values and formula values from correlation and t tests. According to these results Dupuit Equations was the most appropriate formula for formula calculations.