Ankara Şeker Fabrikası çiftliğinde yetiştirilen siyah alaca sığırların yetiştirme ve süt verimi özellikleri
  1. Tez No: 25357
  2. Yazar: GALİP BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. METİN YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Çalışmanın materyalini, Çiftlikte yetiştirilen sağmal Siyah Alaca süt sığırlarının 1984-1991 yıllarına ait 67 baş elden çıkmış, 73 baş laktasyona devam eden olmak üzere toplam 140 ineğin 419 adet laktasyon süt verimine ait 7388 adet kontrol verimleri ve yetiştirme kayıtları oluşturmaktadır. Bu ineklerin 41 başı çeşitli yaş dönemlerinde Sarım saklı Çiftliğinden getirilmiş olup, diğerleri çiftlikte yetiştirilmiştir. Süt verim kontrolleri ayda iki defa yapılmaktadır. İnekler günde üç defa makina ile sağılmakta dır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar aşağıda özetlenmiştir. Süt verimi tanımlayıcı değerlerinden gerçek laktas yon süt verimi 7567±2335 kg, 305-2x-EÇ süt verimi 7806±3722kg ömürboyu süt verimi 17549±9088 kg, laktasyon süresi 348+82 gün kaydedilmiştir. Yetiştirme özelliklerinden, ilkine buzağılama yaşı 27.8±3.1 ay { 856.74±83.46 gün), buzağılama aralığı 14.1±3.3 ay {423.45±87.01 gün), gebelik başına aşım sayısı 2.0±1.5 ineklerin ortalama ayıklanma yaşı 60.0±19.9 ay, ineklerin ömürboyu buzağı sayısı 2.3±1.4, buzağılarda 6. ay yaşama gücü % 83, ölü doğum oranı % 4.76, yavru atma oranı % 7.93, sürüde yıllık yenilenme oranı * 26.03, olarak saptanmıştır. İneklerin elden çıkma nedenleri hastalık (% 12.60), damızlık satışı (% 8.69) ve reforme olma (% 2.60) sayılabilir. Buzağılama oranı, anaç inek sayısının yüzdesi olarak hesab edilmiş, buzağılama oranı % 89.77, buzağılarda sütten kesim yaşı ise ortalama 3 ay tesbit edilmiştir. 64İşletmede doğumların % 28.0 'i ilkbahar, % 29.0' i yaz, % 23.0' i sonbahar, %20.0'i kış mevsiminde meydana gel mistir. işletmede sun' i tohumlama kullanılmaktadır. SUMMARY The material of the study consisted of 7388 test- day records and breeding records obained in 419 lactations of 140 cows starting between 1984 and 1991. The records belonged to 73 living and 67 cullud cows. The averages for the dairy chracters studied were found as below: actual lactation milk yield 7567± 2335kg; 305-2x-ME milk yield 7806±3722 kg; lifetime milk yield 17549±9088 kg; and the lengt of lactation 348±82 days. The means for the breeding characteristics wereestima ted as follow: the age at first calving 27.8±3.1 months; calving interval 14.1 ±3. 3 months; number of inseminations per pregnancy 2.0±1.5; the mean age of cows at culling 60.0H9.9 months; lifetime number of calves 2.3±1.4; livability of calves up to the 6 months of age 83 % calving rate 90 % as a function at adult cows rate; yearly renaming in herd 26 %; stillbirth rate 4.76 %;abortion rate 8.0 %. The reason lost of cows rate as fallows: 12.60 % deases, breeding sale 8.69 % and reformation 2.60 % respec- tivly. Birthing in farm have happened as 23.0 % in fall, 20.0 in winter, 28.0 % spring and 29 % in summer. Fake insemina tion has been used in the farm. Keywords : Black Pied Cattle, breeding characters, dairy characters.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The material of the study consisted of 7388 test- day records and breeding records obained in 419 lactations of 140 cows starting between 1984 and 1991. The records belonged to 73 living and 67 cullud cows. The averages for the dairy chracters studied were found as below: actual lactation milk yield 7567± 2335kg; 305-2x-ME milk yield 7806±3722 kg; lifetime milk yield 17549±9088 kg; and the lengt of lactation 348±82 days. The means for the breeding characteristics wereestima ted as follow: the age at first calving 27.8±3.1 months (856±83 days); calving interval 14.1±3.3 months (423+87 days) number of inseminations per pregnancy 2.0±1.5; the mean age of cows at culling 60.0+19.9 months; lifetime number of calves 2.3±1.4; livability of calves up to the 6 months of age 83 % calving rate 90 % as a function at adult cows rate; yearly renaming in herd 26 %; stillbirth rate 4.76 %;abortion rate 8.0 %. The reason lost of cows rate as fallows: 12.60 % deases, breeding sale 8.69 % and reformation 2.60 % respec- tivly. Birthing in farm have happened as 23.0 % in fall, 20.0 in winter, 28.0 % spring and 29 % in summer. Fake insemina tion has been used in the farm. VI