Israel in South Caucasus: Security and energy challenges
Güney Kafkasya?da İsrail: Güvenlik ve enerji tehditleri
  1. Tez No: 253603
  2. Yazar: NAMIK TANRIBAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER KARACASULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Sınırlı miktarda enerji kaynaklarına sahip dünyamızda pek çok gelişmiş ve gelişmekte olan ülke ekonomileri için yoğun biçimde daha ucuz, istikrarlı ve güvenilir alternatif enerji arayışı içindedir. Bu bakımdan, ileride ortaya çıkabilecek pek çok anlaşmazlık ve çatışmanın insanlık yeni enerji teknolojileri üretmedikçe mevcut enerji kaynakları üzerinde olacağını tahmin etmek oldukça mantıklı olacaktır.Yakın zamana kadar Körfez bölgesi, zengin enerji kaynakları ile önde gelen enerji kaynaklarından sayılıyordu. Ancak, bölgenin problemli ve hayli karmaşık dinamikleri alıcı ülkeler için istikrar, tutarlılık ve güvenirlik problemleri yaratmak için her zaman belli bir potansiyele sahip olmuştur. Geçtiğimiz 20 yıllık süreçte Kafkaslar bölgesi Körfez bölgesindeki Irak, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Mısır gibi ülkelere karşılık mükemmel bir alternatif olarak ortaya çıkmıştır. Rusya, ABD ve onların müttefikleri gibi pek çok ülke Kafkaslarda daha etkin olabilmek uğruna çetin bir rekabete girişmiş bulunmaktadırlar. Bu durum Lutz Kleveman tarafından `Yeni Büyük Oyun' olarak adlandırılmaktadır. Alternatif enerji kaynaklarına olan büyük ihtiyacıyla İsrail bu oyunun bir parçasıdır.İsrail'in bölgedeki asıl ilgisi Azerbaycan'ın sahip olduğu büyük enerji kaynakları üzerindedir. BTC ve Mavi Akım projeleri İsrail'in bölgedeki çıkarları açısından önemlidir. Özellikle BTC boru hattı elde ettiği Batı desteğiyle stratejik bir öneme sahiptir. Hem Gürcistan hem de Azerbaycan İsrail'in bölgedeki varlığı konusunda olumlu bir tutum içindedir. Çünkü bu ülkeler İsrail ile yakın ilişkilerin kendilerine Batı ile daha yakın ekonomik ve politik ilişkiler kurmada yardımcı olacağını değerlendirmektedirler.Yakın zamanda Kafkaslarda Dağlık Karabağ ve Güney Osetya'da bölgesel çatışmalar meydana gelmiştir. Bu çatışmaların BTC boru hattı üzerinden petrol taşınmasına zarar verme potansiyeli vardır ve böyle bir gelişmenin İsrail'in güvenliğine zarar verme riski söz konusudur.Bu çalışmada, İsrail'in Güney Kafkaslarla ilgili politikalarının şekillenmesi üzerinde etkili olan enerji güvenliği konuları ele alınacaktır. Özellikle, Azerbaycan-İsrail ilişkileri incelenecektir; çünkü Azerbaycan İsrail'in bölgedeki geniş enerji kaynaklarına ulaşmasına yardımcı olabilecek bir mihver ülke olarak değerlendirilmektedir. İki büyük enerji boru hattı ?BTC ve Mavi Akım- İsrail'in bakış açısı dikkate alınarak değerlendirilecektir. Son olarak iki bölgesel çatışmanın ?Yukarı Karabağ ve Güney Osetya- analizi yapılacak ve bu çatışmaların İsrail'in enerji güvenliğine dair sorun yaratıp yaratmayacağı sorusu cevaplandırılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In a world where there is only a limited source of energy, many developed and developing countries desperately seek cheaper, stable and reliable alternative sources for their economies. In this regards, it might be quite sensible to expect that numerous future disagreements and conflicts would take place over energy resources unless humanity finds alternative energy technologies.Until recently, the Gulf region with its vast energy resources was one of the primary energy sources. But, the problematic and rather complicated political dynamics of the region has always had potential to cause stability, consistency and reliability problems for consumer states. Through the last two decades the Caucasus emerged as an excellent alternative for those states in the region such as Iraq, Kuwait, Saudi Arabia, Egypt. Many countries like Russia, the US and their allies are in rivalry to become more influential in Caucasus and to gain access to rich energy resources of the region. This situation is called `The New Great Game? by Lutz Kleveman. With its desperate need for alternative energy sources Israel is part of this game.Israel?s main interest in the region lies on Azerbaijan?s vast energy sources. Through its influence in Azerbaijan, Israel hopes to benefit from natural resources of the region. BTC and Blue Stream pipelines have great importance for Israeli interests in the region. Especially, BTC ? having Western support, has a strategic meaning. Both Georgia and Azerbaijan have a positive attitude towards the presence of Israel in South Caucasus, because they hope that close relations with Israel will give a chance to build closer economic and political relations with the WestIn the recent years, there were regional conflicts in Nagorno-Karabakh and South Ossetia in Caucasus. These conflicts have the potential to pose risks for the flow of oil through BTC-which might cause negative results for the energy security of Israel.In this thesis, energy security concerns of Israel which affect its foreign policy formulations on the South Caucasus will be studied. Particularly, Azerbaijani-Israeli relations will be reviewed since Azerbaijan is considered to be a pivot country for Israel to reach to vast energy resources of Caucasus. Two major energy pipelines -BTC and Blue Stream- will be analyzed from Israel?s point of view. And finally two regional conflicts ?Nagorno-Karabakh and South Ossetia- will be analyzed to answer the question whether they can cause burden on Israeli energy security.