Demokratikleşme sürecinde bir aktör olarak sivil toplum örgütlerinin oluşumu ve gelişimi
The emergence and development of non-governmental organizations as an agent at democratization process
- Tez No: 253644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA İÇİN AKÇALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Journalism, Political Science
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Demokratikleşme kavramının 20. Yüzyıl boyunca içini dolduran en önemli somut gelişmelerinden biri de sivil toplum mantığının ortaya çıkmasıdır. Bu çalışmanın amacı, sivil toplum hareketlerinin ortaya çıkışında sosyal ve siyasal yaşamın dayattıklarının tartışılması ve bağlantılarının ortaya çıkartılmasıdır. Bu konuda şu anki durumun belirlenmesi de, demokratikleşme çabalarında sivil toplum çalışmalarının katkılarının istenilen düzeyde olup olmadığı amaçlamakta, özellikle Türkiye bağlamında devletin militarist yapılanmasının sivil toplum çalışmalarının çerçevesinin belirlenmesindeki önemi amaçlanmıştır.Üç bölümden oluşan bu çalışmanın, birinci bölümünde; pre-modern süreçte demokrasi anlayışı, modern süreçte demokrasi anlayışı, demokrasi modelleri ve demokrasi kavramı gibi konular ele alınmıştır. Tarihsel ve içerik olarak ?Demokrasi? olgusunun genel çerçevesi verilmeye çalışılmıştır.Sivil toplum mantığının ortaya çıkışı, günümüz sivil toplum teorisinin ilk belirtileri ve 20.Yüzyıl siyasal ve sosyal değişimler çağında sivil toplum düşüncesi, dünyada sivil toplum örgütlerinin ilk örnekleri ve günümüz dünyasında sivil toplum örgütlerinin faaliyet alanları açıklanmıştır.Üçüncü bölümde Evrensel anlamdaki ?Demokrasi? ve ?Sivil Toplum? kavramları, Türkiye'de Demokratikleşme Sürecinde Sivil Toplum Anlayışı açıklanmıştır. Bu çerçeve içinde; Türkiye'de Demokratikleşme Sürecine Genel Bir Bakış alt başlığı ile Ordunun Vesayeti altında Demokratikleşme ve 1980 sonrası Demokratikleşme Süreci; Türkiye'de Sivil Toplum anlayışı alt başlığı ile Türkiye'de Sivil Toplum Hareketlerinin ilk Belirtileri ve 1980 sonrası Sivil Toplumun Gelişimi incelenmiştir
Özet (Çeviri)
One of the most important concrete developments of the democratization concept that has supported the concept itself during the 20th century is the emergence of the civil society rationale. The aim of this work is to discuss the impositions of the social and political life in the emergence of the non-governmental movements and identify their correlations. In this regard, this work aims to identify the current situation, whether the contributions of the non-governmental actions are in the desired level, and especially in Turkey?s context, to determine the importance of the militarist structure of the state in establishing the scope of the non-governmental actions.The first chapter of this work which consists of three sections discusses the understanding of democracy in the pre-modern process and modern process, respectively, democracy models and concept of democracy. The general framework of the ?Democracy? phenomenon is discussed historically and in terms of content.This work describes the emergence of non-governmental rationale, the first indications of today?s civil society theory, non-governmental thinking in this age of social and political changes of the 20th century, the first samples of non-governmental organizations in the world and the operational fields of the non-governmental organizations of today.The third chapter describes the Universal concepts of ?Democracy? and ?Civil Society? and Non-Governmental Rationale in the Democratization Process in Turkey. In this scope, the subheading General View of the Democratization Process in Turkey analysees the Democratization under the Custody of the Army and Democratization Process after 1980 and the subheading Civil Society Notion in Turkey analyses The First Indications of the Non-governmental Actions in Turkey and The Development of the Civil Society after 1980.