The study of 'Beloved' by Toni Morrison from the perspective of psychoanalytic approach
Toni Morrison'un 'Bloved' romanının psikoanalitik yaklaşımın bakış açısıyla incelenmesi
- Tez No: 253643
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİM ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu eleştirel çalışma, psikanalizi Toni Morrison'un Plutzer ödüllü romanı Beloved üzerinde bir edebiyat eleştirisi türü olarak araştırır. Psikanalitik yaklaşımın temel kavramları; psikanalizin babası Sigmund Freud, Fransız psikanalistlerin öncüsü Jacques émile Lacan, psikanaliz okulunu başlatanlardan biri olan Alfred Adler ve Fransız psikanalistlerin yaşayan temsilcisi Julia Kristeva'nın objektifleriyle gözden geçirilmiştir. Bu, tezin teoritik altyapısını oluşturur. Toni Morrison'un edebi kariyeri ve Beloved romanının konu özeti hakkındaki gerekli bilgi metinsel analize temel olarak gözden geçirilmiştir. Psikanaliz ve edebiyat eleştirisinin arasındaki yakın bağı göstermek için Psikoanalitik teori hem yazarın yaşamına hem de romana uygulanmıştır. Son olarak, bu çalışma bir romanı psikoanalitik bakışaçısıyla okumanın nasıl mümkün olacağını örneklendirmek için bazı psikoanalitik öğeleri öğretim materyali olarak tasarlamayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
This critical study explores psychoanalysis as a form of literary criticsm on Beloved, a Plutzer prized novel by Toni Morrison. Key concepts of the psychoanalytic approach is overviewed through the lenses of Sigmund Freud, the father of psychoanalysis; Jacques émile Lacan, the forerunner French psychoanalyst; Alfred Adler, one of the initiatives of the school of the psychoanalysis; and Julia Kristeva, a living representative of French psychoanalysts. This makes up the theoretical background for the thesis. The necessary information about the literary career of Toni Morrison and the plot summary of Beloved has been viewed as central to the textual analysis. The psychoanalytic theory is applied both to the author?s life and the novel in order to show the close relation between the psychoanalysis and the literary criticism. Finally, this study challenges drawing out some psychoanalytic elements in the form of teaching materials so as to illustrate how it is possible to read a novel through the psychoanalytic perspective.