Anayasa Mahkemesi kararlarının türleri ve nitelikleri
Kind of Constitutional Court?s decisions and qualification of this decisions
  1. Tez No: 253663
  2. Yazar: İSMAİL KÖKÜSARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN DÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu çalışmanın amacı, özellikle Anayasa Mahkemesi kararlarının türleri ve bu kararlarının niteliklerini etraflıca incelemektir. Çalışma giriş ve üç bölümden oluşmaktadır.Bu doğrultuda giriş bölümünde anayasa yargısının dünyadaki ve Türkiye'deki çeşitlerine ve tarihi sürecine değinilmiştir.Çalışmanın birinci bölümünde, Türk Anayasa Mahkemesinin Anayasada düzenlenen karar türleri ele alınmıştır. Bunlar norm denetimi sonucunda verilen kararlar, Yüce Divan sıfatıyla verilen kararlar, siyasi parti kapatma kararları ve siyasi partilerin mali denetimine ilişkin kararlardır.Çalışmanın ikinci bölümünde, Anayasada düzenlenmediği halde Anayasa Mahkemesinin içtihatlarıyla oluşturulan usule ve esasa dair karar türleri ele alınmıştır. İkinci bölümde Anayasada yer almayan esasa ilişkin olarak `yokluk', `yorumlu ret' ve `ihmal' kararlarına yer verilmiştir. Usule ilişkin olarak ise Mahkemenin `yürürlüğün durdurulması', `ihtiyati tedbir' ve `itiraz konusu kural hakkında karar verilmesine yer olmadığına dair' kararlarına yer verilmiştir.Çalışmanın üçüncü bölümünde, Anayasa Mahkemesi kararlarının nitelikleri incelenmiştir. Anayasanın 153. maddesi doğrultusunda kesinlik, bağlayıcılık, geçmişe yürümezlik, herkes için etkililik, gerekçesiz açıklanamama ve kanun koyucunun yerine geçememe gibi nitelikleri çeşitli alt başlıklar altında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This research?s purpose is exhaustively assessing kind of Constitutional Court?s decisions and qualification of this decisions. In the research, there are introduction and three chapter.In this way, in introduction, kind of constitutional jurisdiction in the world and in Turkey and constitutional jurisdiction?s historical backraund is analysed.In the first chapter, kind of Turkish Constitutional Court?s decisions arranged in Constitution (1982) is discussed. This decisions are given decisions `by use of review of norms?, `as Supreme Court?, `action of closing political party? and `related to political party?s financial audit?.In the second chapter, kind of Turkish Constitutional Court?s decisions arising from Constitutional Court?s jurisprudence in depite of not arranged in Constitution (1982). This decisions are `adjudication of disappearance?, `reject decisions by interpretation?, `provisional remedy?, `stay of execution? and `negligence of code which is extraconstitutional?.In the three chapter, qualification of Turkish Constitutional Court?s decisions are examined. This qualifications are arranged in 1982 Constitution (article 153). This decisions are `definitive?, `binding?, `effective of all?, `not retroactive?, `not becoming without justification?, `not displacement legislator?.