Kutsal kitap eleştirisi (doğuşu, gelişimi ve metotları)
Biblical criticism (its birth, development and methods)
  1. Tez No: 253668
  2. Yazar: MUHAMMED ALİ BAĞIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kitâb-ı Mukaddes Eleştirisi, Yahudi ve Hıristiyan Kutsal Kitap'larının akıl ve bilim ışığında, rasyonel metotların yardımıyla incelenmesi çalışmalarını yapan bir disiplindir. Özellikle Batı kaynaklı olarak ortaya çıkan bu disiplin, Yahudilerin ve Hıristiyanların kendi kutsal eserlerine olan bakış açılarını şekillendirmesi açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir.Tez giriş, dört bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Birinci bölümde Kitab-ı Mukaddes'e yönelik olarak tarih boyunca yapılan eleştiriler, eleştiri sahipleri ve eleştirdikleri noktalar açıklanarak ele alınmıştır. İkinci bölümde Kitâb-ı Mukaddes Eleştirisinin kullandığı metotlardan metin eleştirisi metodu, Kutsal Kitap'tan örnekler verilerek açıklanmıştır. Üçüncü bölümde Kitâb-ı Mukaddes Eleştirisinin kullandığı metotlardan Derin Eleştiri metotları (Tarihsel, Biçim, Kaynak, Redaksiyon ve Gelenek Eleştirisi) tek tek açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise Yahudiler ve Hıristiyanlar açısından Kitâb-ı Mukaddes Eleştirisinin sonuçları işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Biblical Criticism is a discipline which investigates Jewish and Christian sacred books in light of intelligence and science with the assistance of rational methods. This discipline that arisen expressly in the Western World is very important for the purposes of Jewish and Christian to shape their viewpoint of sacred books.This thesis consists of an introduction, four chapters and a conclusion. The Criticism against the Bible throughout the history, the critics and their claims were examined in the first chapter. In the second chapter, Textual Criticism that is one of Biblical Criticism methods was expounded with giving examples from the Bible. In the third chapter, Higher Criticism methods ( Historical, Form, Source, Redaction and Tradition Criticism) were mentioned individually. The results of Biblical Criticism in terms of Jewish and Christian were treated in the fourth chapter.