Baruch Spinoza ve Eski Ahit eleştirisi
Baruch Spinoza and criticism of the Old Testament
- Tez No: 552556
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TAŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Tarih, Religion, Philosophy, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Baruch Spinoza, 17. yy Avrupası'nın en önemli düşünürlerinden biridir. Kutsal Kitap'a dair söylemleri çağdaşlarını ve sonraki nesilleri ciddi anlamda etkilemiştir. Yaptığı eleştirilerden dolayı Spinoza, modern dönem Kutsal Kitap eleştirisinin öncüsü kabul edilmektedir. Çalışmamızın amacı, Spinoza'yı ve Eski Ahit eleştirisini tanıtarak, neden modern Kutsal Kitap eleştirisinin öncüsü kabul edildiği sorusuna cevaplamaya çalışmaktır. Çalışmamızda Spinoza'ya bütüncül bir şekilde yaklaşılmaya çalışılmıştır. Bundan dolayı gerektiği yerlerde Spinoza'nın Tanrı, vahiy, mucize ve doğa hakkındaki görüşleri de aktarılmıştır. Tezimizde ilk olarak Spinoza'nın hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiş, ardından Spinoza'nın Eski Ahit eleştirisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Baruch Spinoza is one of the most important thinkers of Europe in the 17th century. His discourses on the Bible have seriously influenced his contemporaries and next generations. Because of his criticism, Spinoza is considered to be the pioneer of the Biblical criticism of the modern period. The aim of our study is to introduce Spinoza and his criticism and try to answer why Spinoza is accepted as the pioneer of the modern Biblical criticism. In our study, we tried to approach Spinoza in an integrated way. Therefore, where necessary, Spinoza's opinions about God, revelation, miracle and nature were also conveyed. In the first part of our thesis, information was given about the life and works of Spinoza, and then Spinoza's Old Testament critique was examined.