Kamu sektöründe çalışma ilişkileri: Thatcher ve sonrası Birleşik Krallık örneği
Employment relations in the public sector: Thatcher and after a case of the United Kingdom
  1. Tez No: 253669
  2. Yazar: ŞUAYYİP ÇALIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Margaret Thatcher liderliğindeki Muhafazakar Parti, 1979-1990 yılları arasında Birleşik Krallık'ta kamu sektörü çalışma ilişkilerini yeniden yapılandırmıştır. Bunun sonucu neredeyse 2. Dünya Savaşından sonra devletleştirilmiş tüm sektörler özelleştirilmiş, çoğu kamu hizmeti özel sektöre ihale edilmeye başlanmıştır. Bu değişikliklerle yöneticilerin otoritelerinin güçlendirilmesine olan ideolojik inançla birlikte, rekabetçi piyasa güçlerinin yaratılarak sendikaların gücünün azaltılması amaçlanmıştır.Temel hedefi devleti küçülterek bütçe açıklarını düşürmek ve özellikle emek piyasasını esnekleştirerek Birleşik Krallık ekonomisinin dünya pazarlarında rekabet gücünü yeniden artırmayı amaçlayan bu politika değişikliği sonucu 2. Dünya Savaşı sonrası oluşan çalışanlar ve işverenler arasındaki tarihsel uzlaşının yerini çalışma ilişkilerinin piyasa içersinde göreli güç dengelerine göre yeniden belirlendiği bir yapı almaya başlamıştır.1997 yılındaki seçimler sonucu İşçi partisinin tekrar hükümete gelişi kamu sektörü çalışma ilişkileri alanında önemli bir beklenti yaratmıştır. Ancak İşçi Partisi ortaya çıkan yapısal değişikleri değiştirmekten ziyade destekler bir konumda yer almıştır. Bunun sonucu farklı ideolojik temellere sahip olan bu iki siyasi partinin yönetimleri altında kamu sektörü çalışanları o zamana kadar görmedikleri oranda farklı bir çalışma rejimi içersinde yaşamak durumunda kalmışlardır.Bunun kamu sektörü çalışma ilişkilerine yansımaları toplu pazarlıktan uzaklaşılarak, ücretlerin bağımsız komisyonlar aracılığıyla belirlenmesi, sendikaların üye kayıpları sonucu birleşmek zorunda kalmaları ve sendikaların ulusal politikaların belirlenmesi sürecinden uzaklaşmaları olarak ortaya çıkmıştır.Böylece Birleşik Krallık kamu sektörü model işveren rolünden uzaklaşarak yeni kamu yönetimi anlayışının da etkisiyle çalışma ilişkilerinin piyasa güçlerince belirlendiği bir yapıya doğru evrilmiştir.
Özet (Çeviri)
Under the leadership of Margaret Thatcher, Conservative governments restructured public sector employment relations in the United Kingdom between 1979 and 1997. Almost all the nationalized industries were privatized and many public service services were sub-contracted to private firms. These changes were shaped by a strong ideological commitment to strengthen management authority and reduce the power of trade unions through the creation of competitive and market relations.The main target was to streghten competitiveness of British economy via reducing power of trade unions and deregulating labour market. These changes abolished historical comprimise that emerged after second world war between employers and the working class. Instead employment relations started to be determine according to balance of power in the market conditions.The 1997 election result which brought the Labour Party in power created strong expectation to reverse Thatcher policies in public sector employment relations. However, Labour Party supported Thatcher policies against the expectation of changes in public sector employment relations. Although they had opposite ideological understanding, public sector employees had to restictive employment relations environment.As a result, public sector employment relations transformed from an area in which are wages and labour conditions determined unitilary by market forces according to new public management employer approach rather than model employer approach