Yerli ve İtalyan dip trolü ağlarının seçicilik yönünden karşılaştırılması üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 25370
  2. Yazar: YAKUP ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP BİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırmada ülkemizde yaygın olarak kullanılmakta olan Akdeniz tipi kapılı dip trolü ile italyan kapılı dip trolünün mezgit (Gadus merlangus euxinus,Nord. 1940) balığını seçme yetekleri karşı laşt irilmiş tır. Araştırmada kullanılan her iki ağın orjinide Akdeniz tipi kapılı dip trolüdür. Her iki ağın torba ağ gözü açıklığı 18 mm olmakla beraber, kes im tekniği ve ağ bedenin göz açıklıkları birbirinden farklıdır. Yapılan ağ çekimleri sonucunda elde edilen verilerden %50 seçicilik boyu (Lc), seçicilik aralığı, seçicilik katsayısı (b) Yerli ve italyan dip trolleri için sırasıyla 13.0 cm, 4.0 cm, 7.222 ve 14.7, 3.2, 8.167 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work is to compare the selectivity of Turkish and Italian bottom otter trawl with codend of 18mm mesh sizes for whiting(Gadus merlangus euxinus,Nord. 1940). The origin of both net are Mediterranean type bottom otter trawl, however, there are some differences between cuting method and mesh size of belly. As a result of this research, 50 % selectivity length, selectivity range and selectivity coefficient have been determined 13.0 cm, 4.0 cm, 7.222 and 14.7, 3.2, 8.167 for Turkish and Italian trawl, respectively.